ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » איך להפוך את הבית לנגיש יותר עבור קשיש מוגבל בתנועה

איך להפוך את הבית לנגיש יותר עבור קשיש מוגבל בתנועה

במהלך הזמן מגלים קשישים רבים כיצד התנועה בבית הופכת להיות קצת פחות נוחה. כיצד הופכים את הבית לנגיש יותר עבור קשיש שמוגבל בתנועתו?

במקרים רבים מדובר בהידרדרות טבעית של בריאותינו – מהקושי לראות למרחק ועד לכאבי שרירים וקשיים בהליכה. במקרים אחרים מדובר בהידרדרות חמורה יותר, כזו שהופכת קשישים רבים להיות מוגבלים בתנועה ולהיעזר בקביים, הליכון או כסא גלגלים. לא משנה באיזה מקרה מדובר, הבית הופך להיות ממקום נעים ובטוח למקום שקשה להתנהל בו. טיפול סיעודי צמוד יכול לסייע ולהקל על הקשיש, אך ניתן להקל עליו בשינויים קטנים שעורכים בבית.

נגישות בבית הקשיש

אלו כמה דברים שאפשר לעשות כדי להקל על הקשיש

  1. נגישות בחדר השירותים

אחת הבעיות הכי גדולות של קשישים מוגבלים בתנועה היא ההתנהלות בחדר השירותים. כדי להקל על הקשיש אפשר להתקין מעקות תמיכה משני צדי האסלה שעוזרים לו להתיישב ולקום ישר אל ההליכון. בנוסף, אפשר להחליף אסלה נמוכה באסלה גבוהה יותר שמאפשרת להתיישב בצורה נוחה.

  1. הנחת כסא במקלחון

המקלחת היא חלק משגרת טיפול סיעודי כמעט בכל בית. לפעמים מדובר בפעולה קשה מאד, על אף שהמטפל מסייע לקשיש. אחת הדרכים הפשוטות ביותר להקל על הקשיש ולהפוך את סביבת המקלחת לנגישה יותר היא הנחה פשוטה של כסא נוח במרכז המקלחת. כך ניתן לקלח את הקשיש כאשר הוא יושב.

במקרה והקשיש מתקשה להיכנס לתוך המקלחת עצמה, אפשר להחליף את דלתות המקלחון ולהתקין במקומן וילון פתוח או לבחור דלתות רחבות יותר.

  1. הרחבת הפתחים

כאשר הקשיש מתנייד באמצעות הליכון או כסא גלגלים, הוא מוצא את עצמו מתקשה להיכנס או לצאת דרך דלתות צרות. אחת הדרכים הברורות להקל עליו היא להרחיב את הפתחים. לא תמיד חייבים לשבור קירות, אלא פשוט להוריד את הדלת מצירה. לפני שעושים כל פעולה כזו חשוב למדוד את כסא הגלגלים או ההליכון ולבדוק האם זה ישפר את המצב.

  1. ארגון אחר של חפצים ופריטים בבית

לפעמים כל מה שהקשיש צריך הוא ארגון נוח יותר של הפריטים הנחוצים לו במהלך היום, ממברשת השיניים ועד לחלוק האהוב עליו. שירותי טיפול סיעודי יומיים אמנם כוללים עזרה בצחצוח השיניים או התלבשות אבל אפשר להקל על הקשיש ולהניח את הפריטים במקומות נגישים יותר מבעבר.

  1. התקנת מעלית

כיום ישנם פתרונות טכנולוגיים שמסייעים לקשישים בעלי נכות או מוגבלות בתנועה. בין היתר אפשר להתקין בבית מעלית קטנה שמסייעת בעלייה במדרגות. את המעלית ניתן להתאים למדרגות בבית, לפי הערכת איש מקצוע. המעלית היא לרוב מעלית ישיבה שהקשיש מתיישב בה והיא דואגת להעלות או להוריד אותו במדרגות.

טיפול סיעודי צמוד יוכל להקל על הקשיש באופן משמעותי גם בכל הקשור לתנועה בבית. השינויים הקטנים האלו יכולים בהחלט לשפר את אורח חייו, לצד הטיפול עצמו.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *