ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » התאמת הדירה להורה הסיעודי

התאמת הדירה להורה הסיעודי

הסתגלות והתאקלמות הן שתי מילים חשובות שמלוות את התהליך של הפיכת קשיש לסיעודי. עבור בני המשפחה שלו, תהליך ההסתגלות הזה רצוף בהתארגנויות ושינויים, בעיקר לסביבה הביתית של אותו קשיש. בנים ובנות להורים קשישים שהפכו לסיעודיים מתמודדים עם השאלה איך להפוך את הבית המוכר למקום נוח יותר בתנאים החדשים שנוצרו.

פעולות קטנות שאינן דורשות הוצאה כספית

 • פינוי כניסות, יציאות ומסדרונות

  כדי לאפשר מעבר נוח יותר בין חדרי הדירה ולמנוע נפילות והיתקלויות בחפצים כדאי לעשות סדר ולפנות כמה שיותר דברים ממעברים כמו מסדרונות, ממרפסות ומהכניסה והיציאה לחדרים. כך למשל אם שולחן האוכל בפינת האוכל נמצא במרכז החדר וחוסם את המעבר, כדאי להזיז אותו הצידה ולהצמיד לאחד הקירות, מה שיאפשר מעבר נוח יותר עם הליכון או כסא גלגלים.

 • הכנת מקום ישיבה נוח

  בין אם מדובר במקום נוח לשבת ולקרוא עיתון או כורסת טלוויזיה שאפשר לשבת עליה בנוחות ולצפות בטלוויזיה, כדאי ליצור מקום שיהיה נוח לקשיש לשבת בו לאורך היום. מקום שתמיד יוכל להרים בו את הרגליים, להתמתח ולתת לגוף מנוחה.

 • יצירת נגישות במטבח

  ברוב המקרים קשיש סיעודי מקבל עזרה במטבח, בין אם מטפלת סיעודית שנמצאת במקום בכל שעות היממה או מישהו שמגיע כמה שעות ביום. אם זאת, חשוב ליצור במטבח מתחם נגיש ונוח שהקשיש יוכל להגיע אליו, כדי לקחת כוס מים, להנות מפרי או פשוט להכין לו משהו קל לאכול – בהתאם למצבו. גם במקרה זה כדאי לפנות את המטבח מחפצים גדולים שחוסמים את הדרך ולהניח את המצרכים השימושיים ביותר וכלי המטבח בהם משתמשים באופן יומיומי על השיש או על שולחן נמוך.

התאמת הדירה להורה הסיעודי

פעולות שדורשות הוצאה כספית

 • התקנת מעקות לצד המיטה ובחדר השירותים והאמבטיה

  מעקות שיאפשרו לקשיש להחזיק ולקבל תמיכה במהלך אמבטיה, בזמן הליכה לשירותים או כשהוא נכנס למיטה לקראת השינה. המעקות משמשות לתמיכה בגוף ומבטיחות שהקשיש לא ייפול במהלך השימוש בחדרים השונים.

 • הגדלת פתחים

  במקרים מסוימים קשישים נעזרים בכסאות גלגלים, שדורשים פתחים רחבים יותר מברגיל. לצורך כך יש להביא שיפוצניק שירחיב את הפתחים הקיימים בבית ויהפוך אותם לנגישים יותר.

 • התקנת מעלוניות

  בבתים בהם יש מספר מפלסים והקשיש צריך להתמודד עם מדרגות, ניתן להתקין מעליות קטנות שמאפשרות לקשיש להגיע לקומה עליונה או לרדת לקומת הקרקע בישיבה. המעלוניות מותקנות על המדרגות ולמעשה מובילות את הקשיש מעלה או מטה. חשוב לדעת שמדובר בהוצאה גדולה יחסית.

 • התקנת אביזרים חכמים

  כיום ניתן למצוא אינספור אביזרים שמעניקים לקשישים סיעודיים ולכל חולה סיעודי לא מעט עזרה סיעודית בלחיצת כפתור אחת. מכפתורי מצוקה ועד לשלטים חכמים שמאפשרים הפעלה של מכשירי החשמל בבית בקלות, מגאדג'טים שמאפשרים כיבוי של אורות מרחוק ועד למיטות מתכווננות. כל האביזרים האלו עולים לא מעט כסף ולכן כדאי לבדוק מה מהם אנחנו צריכים בדירה ולערוך סדר עדיפויות.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *