ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » חופשות שנתיות למטפלים זרים – מה חשוב לדעת לפני

חופשות שנתיות למטפלים זרים – מה חשוב לדעת לפני

ממש כמו כל עובד אחר בארץ, עובדים זרים יכולים לצאת לחופשה שנתית. כמעסיקים, צריכים בני המשפחה של הקשיש או המטופל הסיעודי להבין מה בדיוק אומרת אותה חופשה שנתית ומה אומר עליה החוק.

ריכזנו כאן כמה פרטים חשובים על חופשות שנתיות לכל מי שמעסיק מטפלות זרות באופן קבוע.

עזרה סיעודית לקשיש

מתי יוצאים לחופשה?

החופשה השנתית תיעשה תמיד בתיאום בין כל הצדדים ובדרך כלל ניתנת בחודש האחרון של שנת העבודה המלאה. מטפלת זרה שרוצה לצאת לחופשה צריכה להודיע על כך למשפחה 14 ימים קודם לכן. גם המשפחה יכולה להצהיר על יציאה לחופשה של אותה עובדת וגם במקרה הפוך זה יש להודיע לכל הצדדים 14 יום לפני. מטפלת זרה יכולה לצאת לחופשה בהודעה מראש בכל חודש שתרצה.

מה יהיה אורך החופשה?

מטפלות זרות שנמצאות בארץ כמה שנים מוסיפות בכל שנה מספר ימי חופש מסוים לחופשה השנתית הצבורה. בכל אחת מחמש השנים הראשונות יינתנו 16 ימי חופשה. החל מהשנה השישית יינתנו 18 ימי חופש בכל שנה ואילו החל מהשנה השביעית יינתנו 21 יום של חופש.

האם המטפלת אמורה לקחת את כל ימי החופשה בבת אחת?

ממש לא. לעובדת יש זכות לבחור יום חופש אחד בכל חודש ואת שאר ימי החופש לרכז כחופשה שנתית עליה היא מודיעה מראש. מטפלות זרות יכולות וצריכות לדרוש שבעה ימי חופשה שנתית ברצף, אלא אם הן מחליטות לוותר על רצף הימים באופן עצמאי ולחלק את החופשה לחופשות קטנות, בתיאום עם המשפחה כמובן.

מה קורה כשמטפלת זרה לא מנצלת את ימי החופשה השנתית?

מטפלות זרות שלא רוצות לנצל את כל ימי החופש המגיעים להם על פי חוק, יקבלו אותן כתשלום בסוף השנה, כפדיון ימי חופש. התשלום ייעשה על פי חלוקת השכר החודשי ב-25 ימים בחודש. ניתן לצבור ימי חופשה ל-3 שנים בלבד.

מה קורה במידה והמטפלת חולה וזקוקה לחופשת מחלה?

ימי מחלה אינם קשורים לחופשה השנתית והם מגיעים לעובדת כחוק. מטפלות זרות שזקוקות לימי מחלה למנוחה בעקבות מחלה או בעיה בריאותית יכולות לקבל אישור רפואי על כך, ממש כמו כל עובד אחר בישראל. כמובן שיש לגבות יציאה לחופשת מחלה בביקור אצל הרופא וקבלת אישור רפואי בתוקף.

האם ימי החופשה ניתנים באופן אוטומטי?

כדי לעשות סדר ולמנוע מצבים של "לא ידענו", כדאי לעגן את הפרטים בחוזה עבודה מסודר. בחוזה יהיו מפורטים כל התנאים ליציאה לחופשה שנתית ולחופשות יזומות באופן כללי. בנוסף, כדאי לפרט בחוזה את תנאי העבודה מבחינת חופשות מחלה, חגים ומועדים מיוחדים.

אם אתם עובדים מול חברת סיעוד מקצועית, לרוב ינוסח חוזה עבודה על ידי החברה ובו כל התנאים הסוציאלים של העובדת.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *