ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » טיפול בקשישים פרטי – כך תקלו על בדידותם של יקירכם הקשישים

טיפול בקשישים פרטי – כך תקלו על בדידותם של יקירכם הקשישים

במחקר שנערך על ידי עמותת מטב, הארגון הגדול בארץ בתחום הסיעוד והטיפול באדם המבוגר, נבדקו 300 נדגמים בני 18 ומעלה שיש להם לפחות קרוב משפחה אחד בן 65 ומעלה. שאלת המחקר הייתה האם הם מבקרים את קרוב המשפחה שלהם ומהי התדירות שבה הם רואים ומבקרים אותו.

הממצאים הראו שלמעלה מ-40% מהנדגמים מבקרים את בני משפחתם לפחות פעם בשבוע. 10% מהם ציינו שהם מבקרים את קרוב המשפחה שלהם מדי יום. גם במקרים בהם יש מטפל המעניק טיפול בקשישים פרטי רבים מהנדגמים סיפרו שהם מגיעים לבקר את בני משפחתם.

למרות הנתונים האופטימיים יחסית, שמראים שישנה התייחסות של צעירים וצעירים יותר לקשישים במשפחתם, רבים מהקשישים בארץ נותרים בודדים ברוב ימות השבוע. כיצד מקלים על בדידותם של בני המשפחה הקשישים? הנה כמה הצעות חשובות ויעילות מאד. 

טיפול בקשישים פרטי

מעונות ומועדוני יום לקשיש

מעון יום לקשישים הוא מקום שבו יכול כל קשיש להנות מחברת אנשים בני גילו. במעונות ומועדונים רבים נהנים הקשישים משיעורים, חוגים, הרצאות ופעילויות מיוחדות. לעיתים קרובות מארגן המועדון גם טיולים מחוץ לגבולות המועדון שמתאימים לאוכלוסיה מבוגרת.

אם הקשיש במשפחתכם יכול לצאת מהבית ומרגיש טוב, אפשר לדאוג להסעה קבועה או לתורנויות של בני המשפחה להסיע את הקשיש אל המועדון ולהחזירו בסוף היום. הבילוי לצד אנשים בני גילו, היכולת להנות משיחה ומפעילות, חשובים להפגת הבדידות.

אם סוגיית התשלום מטרידה אתכם, ברוב המקרים תוכלו לחסוך לא מעט בעלויות מועדון הקשישים דרך המועצה המקומית או העירייה. מחלקות הרווחה מפנות קשישים בודדים למועדונים אלו ולעיתים אין צורך לשלם באופן מיוחד.

טיפול פרטי בקשישים – מטפל קבוע בבית

אחד הפתרונות היעילים ביותר גם מבחינה סיעודית וגם מבחינה אישית הוא פנייה לשירות טיפול בקשישים פרטי, שירות אחיות פרטי שיוכל להתאים מטפל סיעודי קבוע או אחות להשגחה פרטית צמודה. כשמדובר בקשיש שנמצא בבית, מתקשה לצאת וזקוק לעזרה סיעודית, אין פתרון טוב מכך. הקשר החברתי ההדוק שנוצר בין הקשיש ובין המטפל הסיעודי עוזר להפיג גם את הבדידות.

העובדה שיש מישהו בבית שנמצא שם לתמוך, להקשיב או פשוט לשבת ולהיות יחד עם הקשיש ברוב שעות היום היא מהותית מאד. הקשיש מרגיש שיש מישהו שתמיד נמצא שם בשבילו ויכול לעזור בכל מה שצריך.

מטפל סיעודי תפקידו קודם כל לטפל בקשיש ולדאוג לביצוע מטלות שהקשיש מתקשה בהן, לעזור ולסייע בכל מה שצריך במהלך היום ולעיתים גם במהלך הלילה. חשוב לזכור שלמרות שהמטפל נמצא שם כדי לעזור לקשיש, הוא לא מחליף את המשפחה וכדאי עדיין לסגל שגרת ביקורים קבועה, כפי שנמליץ בטיפ הבא.

תורנות ביקורים קבועה

בסקר שערכה עמותת מטב נמצא שאנשים שיש להם שני ילדים ויותר מתקשים להגיע לבקר את הקשיש בן המשפחה, בין אם מדובר בסבא או באב, בסבתא או באם.

לכולנו יש לוח משימות לא קטן בכל יום ואנחנו מתמודדים עם לחץ, אבל חשוב לפנות זמן ולהגיע לבקר, גם אם מדובר בשעה אחת בשבוע. כדאי לבסס תורנות ביקורים קבועה בין כל בני המשפחה. אם ניתן לדאוג שבכל יום מישהו מבני המשפחה יגיע לבקר את הקשיש מה טוב, במקרה שקשה לשמור על שגרה יומית אפשר לקבוע שבכל יומיים, שלושה או אפילו פעם בשבוע מגיעים לבקר את הקשיש.

תורנות נכדים

האם יש נכדים בגילאים שונים במשפחה? זה הזמן לרתום אותם לנושא. חשוב להסביר לילדים את מהות הביקור אצל הקשיש, להכין לוח תורנויות או לדאוג לקבוצת נכדים שמגיעה לבקר בכל שבוע בזמנים שונים. המעורבות של הילדים בנושא היא בעלת ערך משפחתי ואישי חשוב, הם לומדים להעריך ולזהות מהי בדידות וכמה חשוב לטפל בה והופכים למעורבים בחיי המשפחה.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *