ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » מדריך זכויות רפואיות לקשישים

מדריך זכויות רפואיות לקשישים

הביטוח הלאומי, משרדי הממשלה וגם חברות הביטוח הסיעודי הפרטיות מציעות לא מעט כלים לבני גיל הזהב. קשישים רבים ובני משפחותיהם שלוקחים לעיתים את החסות על הטיפול בקשיש, אינם מודעים תמיד לזכויות הרפואיות של קשישים, מה שמקשה מאד על קבלת עזרה סיעודית מתאימה.

כדי להקל עליכם, ריכזנו את כל המידע ואנחנו שמחים להגיש את המדריך המלא לזכויות הרפואיות לקשישים.

זכויות הניתנות על ידי הביטוח הלאומי

כל קשיש בישראל מקבל קצבה, הנקראת קצבת זקנה. הקצבה מועברת לחשבון הקשיש מדי חודש החל מזמן הפרישה שלו. כדי לקבל את הקצבה מגישים בקשה לקראת גיל הפרישה ולרוב התהליך נעשה באופן טבעי ללא כל קושי. קצבת הזקנה אמורה לסייע לקשיש שאינו עובד להתקיים בכבוד ולרוב אינה קשורה לקבלת עזרה סיעודית.

זכויות רפואיות לקשישים

גמלת הסיעוד המוענקת על ידי ביטוח לאומי לקשישים שסובלים מקשיים בתפקוד, היא הכתובת העיקרית למי שזקוק לסיוע של אחיות פרטיות או טיפול סיעודי אחר. הגמלה ניתנת לקשישים שמתקשים בביצוע מטלות יומיומיות וכדי לקבל אותה יש לעבור תהליך פרטני ולעיתים גם מתיש שכולל מבחני תלות, הגשת טפסים, ביקורת רופא ועוד. לאחר שאושרה העובדה שהקשיש הוא סיעודי, אפשר להגיש את הטפסים הסופיים ולקבל את הקצבה.

באופן עקיף משלבים הביטוח הלאומי והרשויות המקומיות ידיים כדי להציע עוד סיוע לקשיש. קשישים שביטוח לאומי אישר שהם סיעודיים יכולים לפנות גם למחלקת הרווחה במועצה המקומית או העירייה ולקבל עזרה בתחומים שונים, בין היתר בהנחות לרכישת חיתולים, קבלת מנות אוכל ועוד. 

זכויות במסגרת ביטוח סיעודי פרטי

ביטוח סיעודי פרטי יכול לסייע ולהעניק לקשיש עוד תמיכה שמיועדת לצרכי טיפול וקיום ביומיום. פוליסת ביטוח סיעודי סטנדרטית מעניקה קצבה חודשית שמסייעת במקרים של אשפוז במוסד סיעודי, מימון אחות פרטית שמתגוררת בבית ומגיעה לעבודה דרך חברות כוח אדם המתמחות בסיעוד. הפיצוי שמעניק הביטוח הפרטי הוא גבוה בדרך כלל מזה שמעניק הביטוח הלאומי.

הביטוח הפרטי עשוי לסייע גם במקרים של אשפוז בבתי חולים או במוסדות שיקומיים לאחר טיפול רפואי, תאונה או מחלה קשה. ישנן חברות ביטוח שמעניקות את הסיוע במקרה זה רק לקשישים שעברו תאונה ואחרות פותחות את האפשרות לסיוע באשפוז גם לקשישים חולים או סיעודיים.

מה מעניק משרד הבריאות?

גם משרד הבריאות תומך בקשישים במספר תחומים המתקשרים לחיי היומיום. התחום העיקרי הוא מימון בתי אבות ומוסדות סיעוד ממשלתיים. קשישים שאינם יכולים לשלם על המחיה בבית אבות אך זקוקים לטיפול סיעודי קבוע, זכאים לסיוע של משרד הבריאות במימון זה. הסיוע ניתן לאחר פנייה למשרד הבריאות ותהליך של אישור שמתבצע באמצעות פנייה לסניף משרד הבריאות המחוזי.

סיוע נוסף מעניק משרד הבריאות לקשישים שמשתמשים בתרופות קבועות-כרוניות ואין באפשרותם לרכוש את התרופות במחיר מלא. הקשישים מקבלים הנחה של 50% על מחיר התרופות ולעיתים גם פטור מתשלום על התרופות, במקרים שבהם יש בעיות כלכליות קשות.

קשישים זכאים גם לאשפוז בבית חולים בתנאים אחרים מצעירים. משרד הבריאות מעניק סיוע לקשישים שזקוקים להשגחה בבית חולים לתקופה ארוכה או קצרה. בדרך כלל הנושא מצריך פנייה של הקשיש או בני משפחתו למשרד הבריאות כדי לקבל הנחות על עלות האשפוז. במקרים רבים גם הביטוח הפרטי של הקשיש יכול לסייע בתשלום על האשפוז.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *