ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » נפילות בקרב קשישים – כל מה שחשוב לדעת

נפילות בקרב קשישים – כל מה שחשוב לדעת

קשישים רבים פוקדים את בתי החולים לאחר שמעדו ונפלו. הסיבות לשכיחותן הגבוהה של נפילות בקרב קשישים רבות – החל במחלות הפוגעות בשריר ובגמישות המפרקים ומשפיעות על אופן ההליכה, מהירות תגובה איטית למכשולים הנקרים בדרך, הנובעת מירידה ביכולת הקוגניטיבית, יכולת ריכוז נמוכה וראייה פגומה הן רק חלק מאותן סיבות.

נפילות קשישים עשויות להתרחש בעיקר במקומות שטמונה בהם סכנה לכל אדם, בכל גיל ומצב, כמו אמבטיה או מקלחון צרים וחלקלקים, כאשר הם רטובים לאחר שימוש בהם, מדרגות בין קומות הבית או בחדרי מדרגות, מדרכות צרות ברחוב או לובי של מרכזי קניות ובנייני משרדים, בו המרצפות חלקות. הסכנה במקומות מעין אלו קיימת עבור כל אדם, אך מהסיבות שמנינו, קשישים נוטים ליפול בהם בשכיחות גבוהה יותר.

ככל שנרצה, אין ביכולתנו להפוך כל כניסה לבניין, כל גרם מדרגות וכל מדרכה לבטיחותיים יותר, אך יחד עם זאת, אין לקבל את סכנת הנפילה כעובדה מוגמרת, ובהחלט יש דרכים שניתן לנקוט בהן על מנת לנסות ולצמצם את מקרי הנפילה.

כיצד ניתן לנסות ולהימנע מנפילות?

היעזרו בציוד ובמכשור מתאים – לעיתים, ציוד עזר מתאים יכול לסייע משמעותית בהפחתת מקרי הנפילה. ידיות מיוחדות המותקנות בחדר האמבטיה ושטיחוני גומי דביקים המוצמדים לקרקעית האמבט או המקלחון יכולים למנוע החלקה. כמו כן, מקל הליכה יוכל לסייע בהקניית יציבות רבה יותר בעת הליכה ברחוב, בעיקר על מדרכות צרות.

גלו ערנות והתאימו את ביתו של הקשיש לצרכיו – תשומת לב לפרטים עשויה למנוע אסון. הקפידו על כך שבביתו של הקשיש לא יהיו מכשולים בדמות רהיטים המצויים במרכז הסלון או מנורות שאינן צמודות לקיר, הדביקו את השטיחים אל הרצפה על מנת ששוליהם המתקפלים לא יהוו סכנה והימנעו מהברקת הרצפה. כמו כן, הקפידו על כך שהבית יהיה תמיד מסודר ושחפצים שונים, עליהם עלולים למעוד, לא יימצאו על הרצפה.

הסבירו לקשיש את חשיבותה של הכרה במגבלותיו – ככל שהקשיש יהיה מודע יותר למגבלותיו, כך יוכל לנסות ולהימנע מנפילות. למשל, במידה וראייתו מטושטשת או ששמיעתו אינה חדה, והוא נעזר במשקפי ראייה ובמכשיר שמיעה, עליו להיזהר באופן מודע מהליכה במקומו חשוכים ומחציית כבישים. באותה מידה, הכרה בכך שהוא סובל מרעד ברגליים, תגרום לו למשנה זהירות ותגרום לו להימנע מהליכות ממושכות, שבמהלכן הוא עשוי להתעייף ולמעוד.

דאגו לנוכחותו של אדם נוסף – נוכחותו של אדם נוסף, שילווה את הקשיש בעת ביצוע פעולות יומיומיות, עשויה לצמצם משמעותית את סכנת הנפילה. אם באופן כללי, הוא מתפקד היטב, אך צפויה לו סכנה בעת חציית כביש, מעבר בסמטה צרה או שימוש במדרגות, הציעו להתלוות אליו כאשר הוא יוצא מן הבית לביקור אצל הרופא, לקניות או לטיול בשכונה. במידה ותפקודו לוקה בחסר באופן קבוע, והוא מתקשה לבצע פעולות יומיומיות, כמו הליכה בין חדרי הבית או רחצה, ייתכן והגיעה השעה להסתייע בשירותיה של מטפלת סיעודית צמודה, שילווה אותו לאורך כל שעות היום, יסייע לו בכל שיזדקק וימנע מצבים מסוכנים.

סייעו לקשיש בביצוע מטלות ומשימות – לא כל הקשישים בורכו בבני משפחה קרובים, תומכים ואוהבים. אך מאחר ואתם קוראים שורות אלו, יש לשער כי אתם מגלים אכפתיות רבה למצבם של בני משפחתכם המבוגרים. נסו להקל עליהם ולבצע עבורם את המטלות שביצוען עלול להסתכם בנפילה – ערכו עבורם קניות, הסיעו אותם לביקורים אצל הרופא והיעזרו בשירותי ניקיון מקצועיים, על מנת שלא יסתכנו בשטיפת הרצפה או בניסיון להסיר את האבק ממקומות גבוהים.

אנו מאחלים לכל הקשישים משפחה חמה ואוהבת, שתסייע להם להתמודד עם השינוי שחל בחייהם עם הגיל ולהימנע מסכנות שונות. במידה ואתם שוקלים להיעזר בשירותי סיעוד מקצועיים, אנו עומדים כאן לרשותכם. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר בכל שעה.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *