ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » איך קשישים נשארים בריאים, גם בקיץ

איך קשישים נשארים בריאים, גם בקיץ

הקיץ הישראלי מכביד לא רק על הצעירים שביננו אלא דווקא ובעיקר על הקשישים, שמתקשים להתמודד עם החום הכבד ועומס החום. לא מעט קשישים מגיעים לבתי החולים דווקא בקיץ, לאחר שסבלו ממכת חום או התייבשות ולא היתה לצידם מטפלת סיעודית לקשישים בכדי למנוע את המצב.

מהם הסיכונים שמביא איתו הקיץ ועלולים לפגוע יותר בקשישים? איך מכינים את הבית? למה צריך לשים לב במיוחד? על כך נענה במדריך הבא.

סכנת התייבשות ודרכים למנוע אותה

יותר מכל הרגישויות האחרות שמגיעות בקיץ, קשישים חשופים לסכנת התייבשות יותר מאוכלוסיות אחרות. הסיבה לכך היא פשוטה – גוף מבוגר מכיל פחות כמות של מים מזה של אדם צעיר ולכן חשוף יותר לסכנת ההתייבשות. בנוסף, קשישים אינם מזהים צורך בשתיית מים כמו אדם צעיר, לעיתים בגלל בעיות שכחה ולעיתים פשוט בגלל שאינם חשים שהם מיובשים.

כדאי לזכור שהתייבשות אצל קשישים היא חמורה יותר. הקשיש מזיע בסביבה חמה ומאבד נוזלים, ההתייבשות עלולה להביא איתה כאבי ראש קשים, תשישות ועילפון וגם חולשות רבות אחרות שמובילות למצבים קריטיים יותר.

קשישים בריאים

מסיבות אלו כדאי להקפיד על הדברים הבאים:

  1. התקנת מערכת מיזוג אוויר קלה לתפעול בבית הקשיש.
  2. שגרה של שתיית מים – בכל שעה לשתות כוס מים או יותר וליצור שגרה שיהיה קל לזכור להתמיד בה.
  3. להתקלח במים קרירים לפחות פעם ביום.
  4. בימים חמים להירגע עם קומפרסים או מעט קרח על הגוף.
  5. מומלץ ללבוש בגדים נעימים ונושמים ולא שכבות רבות.

סכנת מכת חום והסימנים המזוהים איתה

מכת חום היא שלב נוסף מעל התייבשות. היא מתרחשת כאשר הקשיש היה חשוף לחום השמש במשך זמן רב והיא יכולה להביא לסבל והסתבכויות רבות. בין הסימנים לזיהוי מכת חום: כאבי ראש וסחרחורות, בחילות, חום גוף גבוה מאד, עור אדום, הזעה, דופק מהיר.

כדי למנוע מכת חום כדאי לצאת מהבית רק בשעות קרירות לאחר שהחשיפה לשמש יורדת או להימנע מיציאה בימים חמים מאד. כדאי לשתות הרבה מים ולקחת בקבוק מים לדרך במידה ויוצאים מהבית. מומלץ להשתמש בכובע רחב שוליים ואפילו לקחת מטריה או שמשיה קטנה.

בימים חמים במיוחד כדאי להימנע מבילויים בחוץ ולהישאר במקומות מוצלים וקרירים כמו קניונים, חדר כושר או בריכת שחיה ומקומות נוספים ממוזגים שיש בהם פעילויות לקשישים.

בעיות עור בעקבות חשיפה לשמש

בעיה נוספת שתוקפת לא מעט קשישים בתקופת הקיץ היא רגישויות בעור. בגלל שהעור דק, עדין ורגיש יותר כאשר הוא נחשף לשמש עלולות להתעורר כל מיני בעיות, מיובש ועד לפריחה, מיבלות ועד לכוויות קטנות. לכן מומלץ להימרח במקדם הגנה גבוה ככל האפשר ולהקפיד על יציאה לשמש רק בשעות בהן החשיפה קטנה יותר, כמו מוקדם בבוקר או שעות הערב.
במקרה והקשיש סובל מבעיות עור בעקבות חשיפה לשמש, יש להתייעץ עם רופא לגבי קרמים או תכשירים שיכולים להקל על המצב.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *