ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » כיצד יוצרים שגרת סוף שבוע נעימה לקשיש?

כיצד יוצרים שגרת סוף שבוע נעימה לקשיש?

במהלך סוף השבוע, זמן שבו לרוב האחות הסיעודית יוצאת ליום של חופשה, חשוב לשמור על השגרה ולייצר סוף שבוע שיהיה נעים ופעיל.

שגרה קבועה היא חלק בלתי נפרד מהטיפול הסיעודי בקשיש. במהלך היום דואגת אחות סיעודית ליצירת מטלות קבועות ולשעות של מנוחה, לזמני לקיחת התרופות, לזמנים של טיול או פעילות גופנית ולזמני טלוויזיה, קריאה או בילוי בחיק המשפחה.

סוף שבוע משפחתי

איך מייצרים שגרה קבועה גם בסופי שבוע? יש לנו כמה טיפים עבורכם.

קיבעו תורנויות בין בני המשפחה

כאשר האחות הסיעודית יוצאת לחופשה בסוף השבוע, לרוב אחת לשבועיים, דאגו למחליף קבוע שיודע שזה התפקיד שלו. הכוונה היא לא לשבש את שגרת היום של הקשיש אלא ללוות אותו מצד אחד ולהנות מזמן איכות משפחתי מצד שני.

התורן יהיה אחראי לשמר את שגרת היום הקבועה שנוצרת במהלך ימות השבוע ולבצע את המטלות שמבצעת בדרך כלל האחות הסיעודית.

החליטו על פעילות משפחתית קבועה בכל שבת חופשית

קשיש סיעודי אמנם יכול להיות לעיתים מוגבל בתנועותיו, אך הוא עדיין נהנה מקרבה משפחתית ומהנוכחות שלכם כבני המשפחה שאוהבים אותו. כדאי לנצל את השבתות החופשיות לפעילות משפחתית שממנה יוכל הקשיש להנות יחד אתכם. את הפעילות תכניסו לשגרה, כלומר בכל שבת שבה האחות הסיעודית לא נוכחת. אפשר גם להפוך את הפעילות לקבועה גם כאשר יש ליווי סיעודי מקצועי.

הקפידו על ארוחות מסודרות וזמן מנוחה

לפעמים, אנחנו חושבים שסוף השבוע המשפחתי שלנו חייב להיות גדוש באירועים ומפגשים. עבור קשיש סיעודי סוף שבוע שכזה הוא מטלה לא פשוטה. חשוב להקפיד על זמני ארוחות ובעיקר על זמן שבו אנחנו מאפשרים לקשיש לנוח. רוב הקשישים רגילים לזמן מנוחה קבוע במהלך היום וחשוב לשמר את סדר היום הזה גם במהלך סוף השבוע. 

שמרו על תזונה בהתאם להנחיות

סוף השבוע הוא לחלקנו זמן להשתולל, להנות מהחיים ולצאת לאכול במסעדות המפתות, או להרשות לעצמנו ארוחה מושחתת שבדרך כלל נימנע ממנה.

תזונה מאוזנת ובריאה חשובה לבריאותו של הקשיש ולעיתים אפילו קריטית. לכן, חשוב להקפיד גם במהלך סוף השבוע לשמור על ארוחות מסודרות ותזונה בריאה לפי תפריט שהותאם לקשיש, על ידי הרופא המטפל או ייעוץ דיאטני.

צרו פעילות ספורטיבית מתונה – לפי היכולת

סוף השבוע יכול להיות הזדמנות לפעילות ספורטיבית מתונה מאד, בהתאם ליכולת ולהנחיות המטפל. אחות סיעודית לרוב דואגת במהלך השבוע לפעילות כלשהי, מהליכה קלה ועד לתרגילי ספורט. במהלך סוף השבוע אפשר לנסות ולגוון את הפעילות, כאמור רק לאחר התייעצות עם הרופא המטפל ולפי ההמלצות.

סופי השבוע הארוכים יכולים להוות אתגר כאשר מטפלים בקשיש סיעודי, במיוחד בימים בהם אחות סיעודית לא נוכחת. עבור הקשיש זוהי הזדמנות לבלות זמן איכות יקר מפז עם בני המשפחה ובמיוחד עם הדור הצעיר. עם זאת, חשוב להקפיד על סדר יום ושמירה על הרגלים קבועים.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *