ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » איך לחזק את בריאות הקשיש לקראת החורף?

איך לחזק את בריאות הקשיש לקראת החורף?

ככל שאנחנו מתבגרים, כך הגוף שלנו פחות מסוגל להתמודד עם מחלות החורף. השפעת, דלקת הריאות ואפילו הצינון הפשוט תוקפים לא מעט קשישים. כשמדובר בקשיש סיעודי שלו עוד בעיות בריאותיות שונות, לעיתים מדובר בסכנה של ממש. לצד טיפול סיעודי ורפואי צמוד, איך ניתן לחזק את המערכת החיסונית בתוך שגרת היומיום של הקשיש? הנה כמה טיפים מאיתנו.

טיפול סיעודי צמוד

צריכת ויטמינים ומינרליים

כל רופא המתמחה בטיפול גריאטרי ימליץ על ויטמינים ומינרליים שונים, בהתאם לבדיקות ולאבחנות רפואיות. באופן כללי, צריכה של ויטמינים ומינרליים חשובה בגיל השלישי, אז הגוף מאבד את היכולת לספוג את הויטמינים מהמזון.

במקרים רבים, המערכת החיסונית נחלשת באופן טבעי ולכן החשיפה למחלות גדולה יותר – דבר שאפשר לפתור באמצעות ויטמינים ותוספי מזון אחרים. במקרה בו מדובר בקשיש שגם כך מצבו הרפואי אינו טוב, כדאי לבדוק עם הרופא האם יש צורך בטיפול מנע נוסף.

בין הויטמינים והמינרלים הקשורים לחיזוק המערכת החיסונית: ויטמין C, ויטמין D, ויטמין B6, חומצה פולית, ויטמין E, סידן, מגנזיום ואבץ. אצל חולים סיעודיים, צריכת תוספי מזון צריכה להיעשות על פי מרשם רופא.

תזונה מאוזנת המשלבת חלבונים ושומנים טובים

לצד ויטמינים ומינרליים המגיעים מתוספי המזון, חשוב כמובן לצרוך תזונה בריאה ומאוזנת, שכוללת ירקות ופירות העשירים בויטמינים ומינרלים אלו.

בנוסף, חשוב להקפיד על תזונה עשירה בחלבונים. חלבונים מסייעים לבניית תאים, לחיזוק השרירים והעצמות ולמניעת שחיקה של הגוף. גם המערכת החיסונית מתחזקת עם צריכתם של חלבונים טובים. בנוסף, שומנים טובים המגיעים ממזונות כמו דגים, אבוקדו, שקדים ושומשום יכולים להשפיע על הגוף ולחזק אותו, גם בגיל מבוגר.

אם ישנו טיפול סיעודי בקשישים פרטי וקבוע, שכולל גם הזנה והכנת ארוחות, חשוב להנחות את המטפל אילו מזונות יעזרו לקשיש להישאר בריא ולהתחסן נגד מחלות החורף כמה שיותר. מומלץ להיעזר בייעוץ דיאטני הניתן כיום על ידי כל קופות החולים.

יציאה לטיולים יומיים בחוץ – גם בעונה הקרה

למרות שזה נשמע מנוגד לחלוטין לניסיון למנוע את מחלת החורף, חשוב מאד לצאת מהבית הסגור ולשאוף אוויר צח. גם אם מדובר בישיבה במרפסת למשך כמה דקות. האוויר הנקי שמגיע מבחוץ מסייע לנו לנשום טוב יותר, מחזק את מערכת הנשימה ומסלק חיידקים. עבור קשישים סיעודיים שלרוב נמצאים בבית במרבית שעות היום, בית שהוא לא תמיד מאוורר, היציאה הזו לאוויר הצח היא חשובה מאד.

במידה ולא ניתן לצאת מהבית, מכל סיבה שהיא, כדאי לפתוח את החלונות לכמה שעות כדי לאוורר את הבית.

הקפדה על מזונות נוגדי חמצון

אנטי-אוקסידנטיים או נוגדי חמצון בעברית הם חומרים כימיים שמגנים על הגוף ושומרים עליו מפני מחלות רבות. בגיל מבוגר, כשהמערכת החיסונית נחלשת, חיזוקה באמצעות מזונות העשירים באנטי אוקסידנטיים חשוב במיוחד. בין המזונות האלו תמצאו פירות יער, רימון, אגוזים, ירקות ירוקים ותה ירוק.

בין אם הקשיש מלווה בטיפול סיעודי צמוד או מטופל על ידי בני משפחתו, חשוב לוודא שהתזונה שלו וההרגלים היומיים מחזקים את הגוף ולא מחלישים אותו, במיוחד בחורף.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *