ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » איך עוברים אשפוז ארוך בשלום?

איך עוברים אשפוז ארוך בשלום?

אשפוז ארוך בבית החולים הוא משהו שצריך להיערך לקראתו. הקשיים בביצוע פעולות שגרתיות, הכאבים ותופעות הלוואי, הטיפול הרפואי הדרוש והמעקב המקצועי מחייבים היערכות מיוחדת.

להיערכות זו יש להוסיף גם את הריחוק מהבית, השעמום והבדידות שמאפיינת לעיתים אשפוזים ארוכים.
מה ניתן לעשות כדי להקל על הקרובים אליכם שעוברים אשפוז ארוך?

היערכות למשמרות משפחתיות

המציאות בבית חולים לא מאפשרת לאחות שנמצאת במשמרת להיות זמינה תמיד, להגיע בו ברגע שזקוקים לה ולסייע בפעולות שגרתיות וסיעודיות. לכן, מומלץ להיערך מראש ולחלק את השהייה בבית החולים בין בני המשפחה וכל מי שרוצה ויכול לעזור במשימת ההשגחה הפרטית בבית חולים. כל אחד מבני המשפחה נרתם לבלות כמה שעות עם המאושפז ולהיות שם לכל צורך, בין אם לעזור בהליכה לשירותים או לקרוא לאחות לטיפול רפואי מהותי יותר.
משמרות של אנשים קרובים ואהובים מסייעת גם להפיג את תחושת הבדידות שמאפיינת אשפוז כזה. 

אחות פרטית – בבית החולים או בבית

אחות פרטית – בבית החולים או בבית

חברות סיעוד מציעות שירות של אחות פרטית לאחר ניתוח או טיפול רפואי אחר. השירות מוכר על ידי חברות הביטוח וקופות החולים וניתן לקבל עליו החזרים כספיים. אחות פרטית יכולה לסייע גם במקרה של אשפוז בבית החולים או אשפוז בבית. ניתן לקבוע שהאחות מגיעה ונמצאת עם המטופל במשך מספר שעות קבוע ביממה או לאורך 24 שעות. האחות הפרטית דואגת לבדוק, לטפל, לתת תרופות בזמנים הנכונים ולסייע בכל צורך.
זהו פתרון שיכול להקל על המשפחה באופן דרסטי ולספק למטופל טיפול רפואי סיעודי ברמה גבוהה לאורך כל שעות היום והלילה, לפי הצורך. אחות פרטית יכולה לסייע גם כאשר המטופל נמצא כבר בביתו במתן זריקות וטיפולים רפואיים.

הקיפו את המטופל בחפצים מהבית

לא צריך לארוז את כל הבית ולהביא אותו לבית החולים, אבל שמיכה נעימה ונוחה מהבית שתחליף את שמיכת בית החולים, כרית נוחה, ספרים אהובים, מגזינים ואפילו משחקי קופסה או מחשב נייד, כל אלו יכולים לעזור ולהקל על המאושפז במהלך תקופת האשפוז, לעודד אותו ולמלא את השעות הרבות בהן הוא שוכב במיטה, בתוכן. הדברים הקטנים הללו שמזכירים את הבית יוצרים תחושה נעימה יותר, רחוקה מהתחושה הסטרילית והקרה שמשרה בית החולים. החפצים הביתיים מזכירים שיש חיים אחרי האשפוז.

היעזרו גם ברפואה טבעית

הרפואה הטבעית מסייעת בשפע של טיפולים שמקלים על כאבים, על תחושות לא נעימות, על קושי בהירדמות ובעיות נוספות שעלולות להופיע לאחר ניתוחים וטיפולים קשים. למרות שחשוב להתייעץ עם הרופא המטפל לפני שמזמינים מטפל, ניתן בהחלט להיעזר במטפלים מקצועיים ובעלי ניסיון שיכולים להקל על בעיות שונות. מעיסוי שמשחרר את השרירים לאחר שכיבה ארוכה במיטה ועד לדיקור סיני או רפלקסולוגיה, עיסוי קרקפת או שיאצו, יש שפע של טיפולים שיכולים להקל משמעותית על כל מיני תופעות שנגרמות במהלך האשפוז. 

שתפו בתהליך האשפוז גם גורמים מתחום הטיפול המנטלי

עובדת סוציאלית, פסיכולוג או יועץ מטעם בית החולים יכולים לתת מענה בכל הקשור להתמודדות הנפשית עם תהליך האשפוז. ישנם אנשים שעד רגע הניתוח היו אנשים פעילים שהתרגלו לעשות כל מה שהם רוצים ופתאום הם מאושפזים ומרותקים למיטה לתקופה ארוכה – דבר שגורם ללא מעט קושי והתמודדות נפשית לא פשוטה. עזרה ותמיכה נפשית הכרחית כדי לגרום למטופל לדבר, לשתף ולברר מהן התחושות שלו.
עזרה זו יכולה גם לשפר את מצב הרוח ולעודד את המטופל להחלים.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *