ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » מהי רפואה משקמת ואיך היא יכולה לעזור לאחר ניתוח?

מהי רפואה משקמת ואיך היא יכולה לעזור לאחר ניתוח?

ניתוח יכול להיות תהליך מהיר וקל ולאחריו ההתאוששות קלה וזריזה, אך במקרים רבים מדובר בניתוח שדורש טיפול נוסף, שיקל על ההתאוששות ויעזור בשיקום לאחר התהליך הכירורגי. רפואה משקמת היא שם כולל למגוון רחב של טיפולים שמסייעים לאחר הניתוח.

עבור קשישים, שגופם כבר עבר טיפולים ואינו צעיר, רפואה משקמת היא חלק מהמשך הטיפול, יחד עם עזרה סיעודית איכותית, ויכולה לעשות את ההבדל בין חוסר אונים ובין התחלה חדשה ונעימה.

רפואה משקמת לאחר ניתוח

אילו סוגי שיקום קיימים היום?

רפואה משקמת נוגעת בתחומים רבים ומותאמת לכל מטופל לפי סוג הבעיה והניתוח שעבר.

רפואה שיקומית אורתופדית למשל, מסייעת לקשישים ולמטופלים שעברו ניתוחים אורתופדיים.  במצב כזה יכלול הטיפול המשקם פיזיותרפיה, טיפול במגע, עיסויים או כל טיפול פיזי אחר שיוכל להקל על ההתאוששות.

במקרים רבים יש צורך בטיפול משקם שמדריך כיצד להתנהל במצב החדש. למשל איך להיעזר בהליכון, איך לשפר את התנועה כשעושים פעולה מסוימת וכדומה. במקרים אלו צריך עזרה סיעודית, בין אם היא קיימת כבר או הופכת לצורך בגלל הניתוח.

רפואה שיקומית נוירולוגית מסייעת למי שעבר ניתוחים אחרי שבץ מוחי, ניתוח הסרת גידול במוח וכדומה. במקרים אלו תוכנית הטיפולים מותאמת באופן מיוחד על פי הצורך של אותו מטופל ולפי הבעיה הנוירולוגית ממנה סבל והוא סובל לאחר הניתוח. זה יכול להיות קושי בתנועה, קושי מחשבתי, טיפול רגשי ועוד.

שיקום נשימתי לאחר ניתוחים הוא נפוץ גם כן, זאת משום שבמקרים מסוימים היה קושי בהנשמת המטופל או שמירה על נשימה סדירה לאחר הניתוח. במקרה זה עזרה סיעודית עוסקת גם בפיקוח על המצב ובדיקה האם יש צורך בסיוע רפואי, לצד הכרות עם הציוד הדרוש לשמירה על בריאותו של המטופל.

מבחינת השיקום, בולטת במיוחד פיזיותרפיה נשימתית שמסייעת להחזיר את הנשימה הסדירה ולאפשר למטופל לנשום בכוחות עצמו, ללא עזרים, לאחר הניתוח.

אלו רק חלק מהמקרים בהם יש צורך ברפואה משקמת לאחר ניתוח. כמובן שכל מטופל נהנה משיקום לפי סוג הניתוח שעבר, גילו ומצבו הבריאותי.

בין רפואה משקמת לעזרה סיעודית

עזרה סיעודית היא קיר תומך לאחר הניתוח. היא מסייעת למטופל, בין אם הוא קשיש או צעיר, לחזור לעצמו, להרגיש טוב יותר ולקבל את כל מה שהוא צריך מבחינה פרקטית.

אחות פרטית שמלווה את המטופל לאחר הניתוח הופכת לחלק מהתהליך השיקומי, כשהיא מסייעת לו לאורך שלבי השיקום השונים ופועלת מול מה שמציעים הרופאים המשקמים.

החיבור בין הרופאים המשקמים והצוות הרפואי ובין מסגרת של עזרה סיעודית איכותית ומקצועית חשוב בעיננו מאד. זאת משום שהוא יכול לשפר באופן פלאי את מצבו של המטופל ולהטיב איתו במהירות.

אנחנו מציעים שירות אחות סיעודית לאחר ניתוח, שמלווה את המטופל גם במהלך תהליך השיקום.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *