ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » מסגרות תמיכה נפשית לקשישים ומשפחותיהם

מסגרות תמיכה נפשית לקשישים ומשפחותיהם

הגיל השלישי מביא איתו לא מעט אתגרים, פיזיים ונפשיים. לצד עזרה סיעודית שמוגשת על ידי הרשויות וחברות הביטוח לקשישים הזקוקים לעזרה בבית ואינם יכולים לסייע לעצמם, נכנסות מסגרות שונות לתמונה ועונות על הצורך החברתי, הפיזי והנפשי של אותו אדם.

לצד תמיכה פיזית וחברתית ולצד העזרה הסיעודית יש חשיבות רבה מאד לתמיכה נפשית. אלו הן מספר מסגרות שמספקות תמיכה לקשישים ולמשפחותיהם.

 

מסגרות תומכות לקשישים

מחלקות הרווחה בעיריות

ברוב העיריות והמועצות המקומיות שמים דגש במסגרת פעילות מחלקת הרווחה על רווחתם של קשישים. במקרים רבים מדובר ברווחה כלכלית, חברתית ובריאותית אך כיום מבינים מוסדות אלו את הקשר הישיר בין המצב הנפשי והפיזי.

מתוך כך מציעות מחלקות הרווחה בעיריות לא מעט תוכניות תמיכה בקשישים. מחונכים צעירים שמגיעים לבקר את הקשיש מספר פעמים בשבוע ועד לחיבור עם אנשי מקצוע ועמותות שיכולים להעניק לו את התמיכה הזו.

ארגוני סיוע ועמותות

בארץ פועלים לא מעט ארגוני סיוע ועמותות שמציעים ליווי נפשי לקשישים בכל רחבי המדינה. משפחות יכולות לפנות לארגוני הסיוע לייעוץ, לקבלת חוות דעת מקצועית או פשוט כדי לבסס איזושהי מסגרת של תמיכה לקשיש. עמותות אלו לא מציעות עזרה סיעודית אלא מגוון רחב של פעילויות בתוך הבית ומחוצה להן שיכולות לשפר את המצב הנפשי של הקשיש.

מפרויקטים קהילתיים שבמסגרתם מגיעים לבית מבקרים שמספקים אוזן קשבת ובולמים את תחושת הבדידות, ועד לפעילויות חברתיות שמתקיימות מחוץ לבית ומספקות לקשיש חברה ותחושה של קהילה. חלק מהארגונים מעסיקים מטפלים, פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים שיכולים לתת מענה מקצועי.

קהילה תומכת

קהילה תומכת היא מסגרת שמספקת תמיכה נפשית וחברתית בקהילות קטנות כמו מושבים וקיבוצים או בשכונות עירוניות. הקהילה התומכת מציעה סל שירותים שמספקים למשפחת הקשיש ולקשיש עצמו תחושת בטחון וחיבור לקהילה, מה שמסייע גם לשיפור המצב הנפשי.

בנק השירותים כולל חיבור ללחצן מצוקה שמאפשר להתריע על בעיה, מועדון חברתי שבו מתקיימות פעילויות שונות בשעות היום, המותאמות למצבם הפיזי של קשישים וקשר עם מובילי קהילה שנותנים את הטון ודואגים לעזור באופן פרטני.

יחידות להמשך טיפול

קשישים רבים מקבלים עזרה סיעודית לאחר שהם משתחררים מבתי החולים, בהמשך לניתוח או טיפול רפואי אחר שעברו. העזרה הסיעודית אמנם מקלה על המשפחות שכרוכות סביב המצב ועל הקשיש עצמו, אך היא אינה מעניקה תמיכה נפשית מובהקת.

יחידות להמשך טיפול מלוות קשישים וחולים סיעודיים לאחר הטיפול בבית החולים גם במתן תמיכה נפשית. עובדת סוציאלית מגיעה לבקר את הקשיש וסוקרת את מצבו הנפשי וצרכיו.

זהו חלק קטן מהמסגרות, העמותות והארגונים שמציעים כיום תמיכה בקשישים בכל רחבי הארץ. מטפלת סיעודית פרטית קבועה יכולה גם היא לשפר פלאים את מצבו הנפשי של קשיש, שזוכה לתמיכה, לחברה ולהבנה של צרכיו במהלך היום ולפעמים גם 24 שעות ביממה.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *