ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » נפרדים מהבית – כך תתכוננו נפשית למעבר לבית האבות

נפרדים מהבית – כך תתכוננו נפשית למעבר לבית האבות

בגיל ובמצב בריאותי מסוים, רבים נזקקים להשגחה צמודה ולזמינותו של איש מקצוע מתחום הסיעוד סביב השעון. יש הבוחרים להסתייע במטפל סיעודי בביתם ויש המעדיפים לעבור לבית אבות. המעבר לבית אבות עשוי לשפר משמעותית את איכות החיים ולהקל על ביצוע שלל פעילויות יומיומיות, והוא נושא עמו יתרונות רבים – מסגרת חברתית עם שלל פעילויות, מערך של עזרה וסיוע, זמינות של רופא ואחות, התאמה של סביבת המגורים לצרכים המיוחדים של הדיירים ועוד.

כך תתכוננו נפשית למעבר לבית האבות

יחד עם זאת, המעבר לבית אבות הוא צעד משמעותי, המלווה בתחושות מעורבות, הן מצד האדם המבצע את המעבר והן מצד ילדיו ובני משפחתו. מחד, הידיעה כי בית האבות יספק לו את כל הדרוש לו, מעודדת ומשמחת. מאידך, הפרידה מן הבית בו התגורר שנים ארוכות ומשגרת היומיום שהתרגל אליה, אינה פשוטה, מאחר ובין הקירות יש זיכרונות רבים.

כיצד תוכלו להקל על הוריכם את המעבר לבית האבות?

ביכולתכם להפוך את המעבר לקל ופשוט יותר עבור הוריכם, אם תלוו אותם בתהליך, על כל היבטיו ושלביו.

ראשית, הקדישו את מירב המאמצים למציאת בית האבות המתאים ביותר עבורם. במידה ומצבם מאפשר זאת, חפשו יחד – בדקו מספר מקומות, בקשו המלצות ושוחחו עם העובדים. הדגישו בפני הוריכם כי אתם עושים ככל יכולתכם על מנת למצוא להם את הבית הטוב ביותר, הן מבחינת התנאים, הן מבחינת זמינות אנשי המקצוע השונים והן מבחינת האווירה והיחס. ככל שירגישו שהם בידיים טובות, כך יהיה המעבר קל יותר עבורם.

שנית, היו קשובים להם. הפרידה מן הבית בו התגוררו עשרות שנים אינה קלה כלל. בבית הזה הם גידלו ילדים, צברו חוויות ויצרו זיכרונות, והמעבר מן הבית, ובמקביל השכרתו או מכירתו לאחר, כרוכה בתהליך רגשי מורכב. כל פעולה הקשורה בפרידה, החל מהצגת הבית בפני קונים או שוכרים פוטנציאליים ועד לאריזת החפצים האחרונים ביום ההובלה, עשויה להעלות בהוריכם זיכרונות, לעמת אותם עם רגשות כמו געגוע או עצב ולהעביר אותם תהליך של השלמה עם פרק בחייהם שהגיע לסיומו, רגע לפני שפרק חדש מתחיל.

על כן, השתדלו להיות שם עבורם בכל שלב ושלב, ללוות אותם בתהליך ולעודד אותם להיפתח בפניכם ולחלוק עמכם את תחושותיהם. האוזן הקשבת שלכם משמעותית עבורם מאוד ובכוחה להפוך את המעבר לפשוט יותר.

כיצד תקלו על ההתמודדות שלכם עם הפרידה מבית ההורים?

לא רק להוריכם קשה להתמודד עם הפרידה והמעבר, כי אם גם לכם. ביתם של ההורים שימש תמיד כעוגן של ביטחון ויציבות וכמקום חם ואוהב, וגם לכם זיכרונות העולים מבין הקירות – זיכרונות ילדות והתבגרות. כמה מן הרגעים היפים ביותר עברו עליכם בבית ההורים, וכעת אתם נדרשים להיפרד ממנו.

התמודדות שלכם עם הפרידה מן הבית תסייע לכם לתמוך בהוריכם בהתמודדות האישית שלהם, ועל כן חשוב שתקדישו גם לה מאמץ ותשומת לב.

ראשית, חשוב שתזכרו כי כל הזיכרונות הטובים, הרגעים היפים והחוויות שהיו מנת חלקכם בבית ההורים אינם נלקחים מכם, הם יישארו בכם תמיד ויש להם חלק לא מבוטל בעיצוב אישיותכם. כל מה שספגתם בבית ההורים ממשיך אתכם הלאה.

שנית, אפשרו לעצמכם להתמודד עם קשת הרגשות שהפרידה מן הבית מציפה בכם. בחרו מועד בו הוריכם אינם נמצאים בביתם והגיעו אל הבית, סיירו בין חדריו והניחו לרגשות לעלות בכם. זה לגמרי טבעי להיעצב ולהתגעגע – זו טיבה של פרידה, ובריא ונכון יותר להתמודד עם הרגשות הללו בזמן אמת מאשר להדחיק אותם.

אנו מאחלים לכם ולהוריכם מעבר קל והתחלה חדשה מוצלחת. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה ובקשה לעצה בתהליך מציאת בית האבות המתאים ביותר להוריכם. אנו זמינים עבורכם בכל שעה.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *