ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » טיפול סיעודי בבית – מה הוא כולל ומי עומד בקריטריונים?

טיפול סיעודי בבית – מה הוא כולל ומי עומד בקריטריונים?

משפחות רבות מוצאות את עצמן מתלבטות לגבי הטיפול הנכון עבור קשיש או חולה סיעודי שנזקק לליווי צמוד.

האם כדאי לתכנן מעבר למוסד סיעודי, מבית אבות ועד מוסד שיקומי, או לבחור באפשרות של טיפול סיעודי בבית. היתרונות של מטפלת סיעודית שנמצאת בסביבה הביתית של המטופל ודואגת לצרכיו היומיומיים רבים: אין צורך לקטוע את שגרת החיים בבית, המטופל נמצא בסביבה מוכרת ולא צריך להתאקלם לסביבה חדשה והטיפול נעשה במקום שנוח ונעים לו לשהות בו.

מי זקוק לטיפול סיעודי בבית?

לרוב טיפול סיעודי בבית ניתן לקשישים שאינם יכולים לבצע מטלות יומיומיות כמו מקלחת, הכנת ארוחות, לקיחת תרופות או ביצוע טיפול רפואי קבוע ולעיתים גם מטלה כמו ללכת לשירותים. מטפלת סיעודית שמתגוררת בבית יחד עם המטופל דואגת לסדר היום שלו ומסייעת בכל המטלות שצריך לבצע ביומיום. היא דואגת שהכל ייעשה כמו שצריך ונמצאת שם כדי לפקח ולוודא שהקשיש מרגיש טוב ומקבל את כל מה שהוא זקוק לו.

טיפול סיעודי בבית

טיפול סיעודי יכול להיות פתרון טוב גם עבור מי שעבר טיפול רפואי כלשהו וזקוק לשיקום ועזרה תוך כדי השיקום. לא מעט אנשים שעוברים תאונות, טיפולים רפואיים ארוכי טווח או מחלימים מניתוח או הליך רפואי משמעותי זקוקים לעזרה בביצוע מטלות ביתיות וכן לפיקוח צמוד של אחות פרטית לאחר ניתוח. טיפול מסגנון זה לא קשור דווקא לגיל המטופל אלא למצבו הרפואי ולצורך שלו בליווי ובסיוע.

מה כולל טיפול סיעודי בבית?

טיפול סיעודי כולל כאמור סיוע בביצוע מטלות יומיומיות כמו האכלה, רחצה, הליכה לשירותים, פעילות גופנית, לקיחת תרופות, החלפת בגדים, סיוע בתנועה ובניידות, הכנה לשינה ועוד. למעשה כל פעולה שאותו קשיש או חולה סיעודי מתקשים לבצע בעצמם. לצד מטלות אלו כולל הטיפול הסיעודי בבית גם מעקב אחר מצבו הרפואי של הקשיש והתראה לגורמים הרפואיים הבכירים כמו רופא המשפחה כאשר משהו לא כשורה.

מטפלים סיעודיים לרוב אחראים גם על סידורים שונים שקשורים בבית. למשל לדאוג שהבית נקי ומסודר, לבצע קניות שבועיות או יומיות ולמעשה לחיות לצד המטופל לאורך תקופה מסוימת, עד שאין צורך בכך.

חוק הסיעוד קובע שיש דברים נוספים שיכולים לעזור לטיפול הסיעודי לקשיש ולחולה בבית. כך למשל יותקן לחצן מצוקה שנמצא בבית המטופל ומחובר למוקד המצוקה, חלוקת חיתולים לקשישים דרך מחלקת הרווחה במועצה המקומית/בעירייה וליווי למעון יום שבו ניתן להנות מפעילות חברתית. 

למי מגיעה גמלת סיעוד?

למי מגיעה גמלת סיעוד?

גמלת סיעוד ניתנת לאנשים שעומדים בקריטריונים לפי המוסד לביטוח לאומי. הקריטריון העיקרי הוא הגעה לגיל פרישה, או להיות אדם שאין לו הכנסה קבועה ומסודרת. בנוסף הוא צריך להיות אדם שגר בביתו או נמצא במוסד סיעודי/בית אבות. בנוסף, גמלת סיעוד ניתנת לאנשים שזקוקים לעזרה של שירותי סיעוד מטפל או מטפלת בביצוע פעולות יומיומיות וזקוק לליווי כדי לוודא שהוא חי בצורה בטוחה ואיכותית עבורו.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *