ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » היערכות לארוחת ליל סדר עם הורה סיעודי

היערכות לארוחת ליל סדר עם הורה סיעודי

ליל הסדר הוא אחד מן הערבים המשפחתיים ביותר בשנה – כל בני המשפחה מתכנסים יחד, גם אלו המתגוררים רחוק וגם אלו שהשגרה היומיומית מקשה עליהם להיפגש לעיתים קרובות, לערב של מסורת, ארוחה משותפת ושמחת חג המהולה בשמחה הנובעת מכך שכולם נמצאים יחד.

לעיתים, כאשר אחד ההורים מוגדר כסיעודי, אינו מתפקד בעצמו באופן מלא, ועליו להסתייע בשירותיה של אחות סיעודית, ילדיו נוטים לחשוש כי לא יוכל ליהנות במהלך הערב וכי לא ניתן להתאים את ביתם של המארחים לצרכיו. הסירו חשש מלבכם – ע"י היערכות נכונה, תוכלו לחגוג את ליל הסדר באופן שבו כולם ייהנו ויחושו בנוח.

היערכות לארוחת ליל סדר עם הורה סיעודי

העדיפו לערוך את הסדר בביתו של ההורה

לעריכת הסדר בביתו של ההורה הסיעודי, יתרונות רבים. ראשית, זהו המקום בו ירגיש בנוח יותר מכל. לעיתים, אנשים המוגדרים כסיעודיים חשים כי הם גורמים לטרחה עבור מארחיהם, המתאימים עצמם עבורם ועורכים שינויים בביתם על מנת להקל עליהם. כמובן, שבני המשפחה עורכים את ההתאמות הללו בשמחה ומתוך אהבה גדולה, אך תחושת אי הנעימות עדיין מלווה את ההורה.

שנית, ביתו של ההורה כבר מותאם לצרכיו מבחינת בטיחות ונגישות, ועד כמה שתנסו להתאים ולהנגיש עבורו את ביתו של בן משפחה אחר המעוניין לארח, התוצאה לא תהיה זהה. שלישית, ייתכן והישיבה אל השולחן לאורך שעות רבות תהווה קושי עבור ההורה, ועל כן, כאשר הוא נמצא בביתו, הוא יכול לפרוש לחדר השינה, לנוח ולישון ברגע שיחפוץ בכך.

היעזרו במטפלת הסיעודית

מטפלת סיעודית, במידה ויש להורה כזו אשר גם מתגוררת במחיצתו, עשויה להקל עליכם משמעותית במהלך הערב. אל תססו להיעזר בה גם במהלך ליל הסדר, אליו תהיה מוזמנת, כמובן, גם בשל עזרתה הדרושה, אך בראש ובראשונה משום שהפכה לחלק מן המשפחה והיא מוזמנת ככל המוזמנים.

אמנם גם אתם, הילדים ובני המשפחה, נמצאים לצידו, אך הרגישו בנוח לבקש מן המטפלת הסיעודית ללוות את ההורה אל חדרי הבית השונים, לסייע לו באכילה, במידה והוא זקוק לעזרתה ולעזור לו בכל שיזדקק. לעיתים, בני המשפחה אינם חשים בנוח להיעזר במטפלת כאשר הם עצמם נוכחים ויכולים לסייע ליקירם בביצוע מטלות שונות, אך חשוב שתזכרו כי המטפלת הוכשרה לעשות זאת והיא בעלת ניסיון ועל כן תבצע זאת על הצד הטוב ביותר.

ערכו התאמות קלות עבור ההורה

יש מספר פעולות פשוטות שתוכלו לבצע על מנת להקל על ההורה במהלך הסדר. ראשית, כדאי שתתחילו את הערב בשעה מוקדמת, בה אביכם או אמכם עדיין ערניים וביכולתם ליהנות מהמפגש המשפחתי ומאווירת החג. שנית, שלבו בתפריט מספר מנות המותאמות להם. כמו כן, כדאי שבעת קביעת סדר הישיבה, תמקמו את ההורה ואת המטפלת הסיעודית במקום ממנו נוח ביותר להתנייד ברחבי הסלון והבית.

אפשרו להורה לקחת חלק פעיל בסדר

מצבו הסיעודי של אדם מערער את ביטחונו ואת תחושת הערך העצמי שלו – מאדם חזק, בריא, פעיל ועצמאי, הפך להיות אדם הזקוק לעזרתו של אחר באופן קבוע ומתקשה לבצע פעולות יומיומיות ושגרתיות. יחס הסביבה עלול לחזק את התחושה הזו, או דווקא לעודד את האדם, להגביר את תחושת הערך העצמי שלו ולהעניק לו עוצמות מחודשות. זאת, ע"י ראייתו לא רק כאדם בלתי עצמאי שאינו במיטבו, אלא כמכלול של כל תכונותיו, כישוריו ויכולותיו.

על כן, עודדו אותו להשתתף בליל הסדר באופן פעיל, הפגינו כלפיו יחס של כבוד והערכה והתייחסו אליו כאל האדם והורה שהוא מבלי לראות בו רק את מצבו הסיעודי. הדבר יעניק לו תחושת ביטחון מחודשת וישפר מאוד את תפיסתו.

זקוקים למטפלת סיעודית עבור יקירכם? מעוניינים במידע נוסף אודות טיפול סיעודי והתנהלות יומיומית עם הורה סיעודי? צרו עמנו קשר, ונשמח לייעץ לכם מניסיוננו רב השנים בתחום הסיעוד.


[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *