ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » רגישות באגן ובירך אצל מבוגרים – איך נמנעים מפציעות ושברים?

רגישות באגן ובירך אצל מבוגרים – איך נמנעים מפציעות ושברים?

שבר באגן היא תופעה לא נעימה ללא ספק, אולם לצערנו היא נפוצה אצל אנשים בגיל השלישי. מעבר לכאבים והשיקום הארוך, קיימות עוד סכנות וסיבוכים שהופכים את התופעה למסוכנת במיוחד, המחייבת שמירה על הקשיש ואף טיפול סיעודי צמוד.

מדוע מדובר בתופעה כה מוכרת אצל מבוגרים?

לצערנו, שבר באגן הינו תופעה מוכרת מאוד אצל אנשים מבוגרים. בשונה מאנשים צעירים, אנשים מבוגרים נוטים ליפול בתדירות גבוהה יותר ובשילוב עם הידלדלות העצם אשר מאפיינת את הגיל השלישי, מדובר בקבוצת סיכון גבוה לשבר או לנזק באגן. עניין הנפילות אצל אנשים מבוגרים הוא בעצמו נושא מורכב , שכן אנשים בגיל השלישי נוטים ליפול כתוצאה מראייה לקויה, אובדן תפיסת המרחב, היחלשות עצמות או שרירים וכד'. לכן, בשונה מאצל אנשים צעירים, קשה מאוד ליצור עבור הקשיש סביבה בטוחה לגמרי שתגן עליו מפני נפילות.

מניעת פציעות ושברים

מהן הסכנות הטמונות בתופעת השבר באגן או הרגישות באגן?

תופעת השבר באגן כוללת בתוכה לא רק את הסכנה לשבר עצמו, אלא גם את הסכנות בסיבוכים שונים שיכולים להיגרם כתוצאה מן השבר, כמו דלקות, איחוי לא מלא וסיבוכים שונים שיכולים חלילה להביא גם למוות. חשוב לציין שקשישים רבים מודעים לתופעה ולסכנותיה ולכן, כאשר הם מתחילים להרגיש שהם בסכנת נפילה, הם פשוט מפסיקים להיות פעילים כפי שהיו.

מה ניתן לעשות בכל זאת?

ראשית, יש לשים לב לכל הידרדרות בריאותית החלה אצל הקשיש, החל מהידרדרות ראייה, סחרחורות, בלבול וכד'. חשוב לזכור כי קשישים נוטים ליפול לא דווקא בגלל חפצים שמסתובבים עם הרצפה, מים וכד', אלא בגלל חוסר שיווי משקל או חוסר יכולת להחזיק את הגוף יציב. לכן, במידה והקשיש או הקשישה מראים סימנים של אובדן יציבות, יש לשקול לשכור עבורם מטפלת סיעודית. בנוסף, חשוב לדעת כי לעיתים קרובות, הקשישים מקבלים תרופות שתופעות הלוואי שלהן כוללות תופעות כמו כאבי שרירים, סחרחורות כאמור וכד'. לכן, יש לוודא את הנושא מראש מול הרופא\ה האישית.

כיצד תוכל לעזור מטפלת סיעודית?

מטפלת סיעודית תוכל לסייע הן במניעת הנפילות חלילה ואף, במצבו בו הקשיש כבר נפל וזקוק לעזרה רפואית דחופה. למעשה, במצב בו הקשיש נמצא בסכנת נפילה תמידית, כבר לא ניתן להשאיר אותו לבד מכיוון שמדובר בסכנת חיים. מטפלת סיעודית שהוכשרה לעבודה זו במיוחד, תדע כיצד לזהות מצבי סכנה ולסייע לקשיש בזמן אמת. בנוסף, היא תהווה עבורו רשת ביטחון שתסייע לו להמשיך ולהיות פעיל ככל הניתן.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]