ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » אילו זכויות סוציאליות מגיעות לעובדים סיעודיים בבית?

אילו זכויות סוציאליות מגיעות לעובדים סיעודיים בבית?

משפחות רבות פונות לקבלת עזרה סיעודית עבור בני המשפחה, שזקוקים כעת לעזרה. זהו תהליך עדין ורגיש, שמתחיל בהחלטה שלא תמיד מגיעה בזמן וממשיך בבחירת אדם זר לחלוטין שייכנס אל הבית ויחיה עם הקשיש או המטופל לאורך זמן. לפני שאתם פונים לקבלת טיפול סיעודי עבור בן המשפחה, חשוב שתכירו את הזכויות של העובד הסיעודי.

אותו אדם, המטפל הסיעודי, משתלב במשפחה אך בשורה התחתונה הוא עובד לכל דבר – בעל זכויות סוציאליות והמשפחה – הופכת למעסיקה לכל דבר, שאמורה להעניק לו את הזכויות האלו. 

חתימה על חוזה עבודה

חוזה עבודה הוא חובה בכל משרה ובכל תפקיד, אך כאשר מדובר על טיפול סיעודי שבו אדם נכנס אל הבית ואל המשפחה ולוקח אחריות על אדם אחר, חשוב להגדיר את כל הפרטים מראש.

החוזה צריך להגן על שני הצדדים בעת עזיבה, מכל סיבה שהיא, לפרט דרישות עתידיות אפשריות, תנאי העסקה, חופשות וכדומה. לרוב חוזה העבודה נחתם בליווי של חברת ההשמה שמחברת בין העובד והמשפחה, אך חשוב להקפיד על כך גם במקרים שבהם העובד מגיע ישירות דרך המשפחה.

הגדרת תנאי העסקה לעובדים זרים

עובד זר שמגיע מעבר לים לעבוד כאן ולהציע טיפול סיעודי מקבל הנחיות לגבי אזורים שונים בהם הוא יכול לעבוד. אזור א' הוא אזור המרכז גדוש בעובדים זרים ואילו באיזורים אחרים יש מחסור בעובדים סיעודיים ועובדים זרים בתחומים אחרים.

לכן הגדיר החוק כך: עובד שנמצא כעת באזור א' יכול לעבור ולעבוד בכל מקום אחר בארץ. עם זאת, עובד שנמצא באזור פריפריאלי אינו יכול לעבוד באיזור א'. בנוסף, מגדיר החוק הפסקת עבודה מוחלטת לאחר שהעובד עזב שלושה מעסיקים. עובד זר סיעודי יכול לעבור בין משפחות ולהציע טיפול סיעודי, אך אסור לו לעבוד אצל יותר משלושה מעסיקים במהלך שנתיים.

ביטוח לאומי

המשפחה תצטרך לשלם ביטוח בגובה של 2% משכר הברוטו של העובד. לפני הוראות הביטוח הלאומי, המעסיק – בדרך כלל המשפחה – צריכה לרשום את העובד בביטוח לאומי ולפתוח תיק מעסיק. את התהליך הזה עושים באמצעות מילוי טופס באתר הביטוח הלאומי.

זכויות סוציאליות - עובדים סיעודיים בבית

ימי חופשה ומנוחה

עובד המציע טיפול סיעודי עובד לעיתים שעות רבות במהלך היממה, כאשר הוא צריך להיות זמין בכל עת. לפי החוק העובד זכאי למנוחה שבועית מיום שבת ועד יום ראשון בערב כשמדובר בעובד זר או בשישי ושבת כשמדובר בעובד יליד ישראל. או כל יום חופשי אחר שהוגדר במסגרת החוזה. העובד מחויב לצאת לחופשה בימים אלו.

חגים ומועדים מיוחדים

עובדים זכאים ל-9 ימי חג בשנה במקרה שמדובר בעובד זר או בחופשה לפי לוח החופשות היהודי במידה ומדובר בעובד סיעודי ישראלי. מכיוון שעובדים זרים מגיעים מארצות שונות, בהן נערכות חופשות חג בזמנים שונים כדאי להתעדכן באופן פרטני בזמני החופשות התואמים.

הזכויות הסוציאליות נאכפות ומפוקחות על ידי חברות המציעות שירותי סיעודי לקשישים ולחולים סיעודיים. הן מלוות את המשפחה ביצירת החוזה, בפיקוח על חופשות ודואגות לפתרונות במקרים בהם העובד עוזב או נעזב.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *