ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » זקוקים לעזרה סיעודית? אלו השלבים שתצטרכו לעבור

זקוקים לעזרה סיעודית? אלו השלבים שתצטרכו לעבור

התהליך שעוברות משפחות רבות מהשלב שבו הן מבינות שבן המשפחה זקוק לסיוע של שירותי סיעוד ועד לקבלת עובד סיעודי יכול להיות ארוך ומפותל. זהו תהליך שמורכב משלבים שונים, אבל בסופו המשפחה תוכל לנשום לרווחה. הקשיש או בן המשפחה יקבל עזרה סיעודית וטיפול מסור לאורך שעות היום והלילה ומצבו יוטב באופן משמעותי.

השלבים שעוברות משפחות בדרך לעזרה סיעודית

  • פנייה לביטוח לאומי לקבלת גמלת סיעוד:

גמלת סיעוד מגיעה לכל אזרח ישראלי לפי חוק ביטוח לאומי. על פי החוק גמלת סיעוד מגיעה לכל קשיש שהגיע למצב בריאותי בו הוא אינו יכול לדאוג לצרכיו הבסיסיים. צרכים כמו האכלה, הלבשה, רחצה והגיינה, נטילת תרופות וליווי טיפולי לאורך כל שעות היום.

עזרה סיעודית לקשיש

  •  לפי התנאים הרשומים בחוק:

הקשיש צריך להיות אדם הזקוק לעזרה בפעולות יומיומית.

הוא אינו מקבל תשלומים וגמלות ממקורות אחרים, פרט למשרד הבטחון

הגמלה ניתנת לקשיש שגר בבית או בדיור מוגן

הגמלה ניתנת בדרך כלל לקשיש שחלה הרעה ביכולתו לטפל בעצמו. במקרים מסוימים, כאשר מדובר בהרעה זמנית, ניתנת גמלת סיעוד של ביטוח לאומי לתקופה זמנית בלבד.

  • מבחן הכנסות:

כחלק מהתהליך שעוברות משפחות בדרך לאישור שירותי סיעוד עבור הקשיש במשפחה, עובר הקשיש מבחן הכנסות. מבחן ההכנסות הוא מה שיקבע את הזכות לגמלת הסיעוד ושיעור הגמלה, שלפיו יוכלו לקבוע את גובה הגמלה לתשלום. הגמלה הזו תשמש למעשה לקבלת שירותי סיעוד. המבחן כולל מילוי טפסים, הגשת מסמכים על מצב החשבון בבנק, הכנסות וכדומה.

  • בדיקות רפואיות:

לביטוח לאומי יש מערכת שכוללת רופאים ואנשי מערכת הבריאות שדואגים לאבחון רפואי של הקשיש לפני קבלת הגמלה. האבחון כולל בדיקות רפואיות, שיחה עם אנשי מקצוע ולעיתים גם הדגמה של יכולות הקשיש. הרבה ביקורת נשפכה על נושא הבדיקות האלו, אך בסופו של דבר הן אלו שקובעות האם הקשיש יכול לטפל בעצמו.

תהליך הבדיקות הרפואיות הוא לעיתים קשה מבחינות רבות. חשוב לזכור שמדובר בתהליך שבסופו תועלת חשובה עבור הקשיש. שיעור הגמלה נקבע גם לפי ניקוד שנוצר בסוף התהליך.

  • ביטוחי סיעוד פרטיים:

גם חברות הביטוח יכולות לספק מענה. כדאי לפנות לחברת הביטוח המטפלת בביטוחי החיים של הקשיש ולבדוק האם יש לו ביטוח סיעוד פרטי. במידה ויש, ניתן לממש את הביטוח ולהשתמש בו למימון העזרה הסיעודית.

אישה מקבלת טיפול סיעודי

  • יצירת קשר עם חברת סיעוד:

חברה המעניקה שירותי סיעוד היא הכתובת למציאת מטפל קבוע וטוב. ניתן לפנות לחברה עוד לפני תחילת התהליך ולהיעזר בה במהלך התהליך מול ביטוח לאומי, בייעוץ ובליווי. לאחר קבלת האישורים מביטוח לאומי, תוכלו לפנות אל החברה ולפגוש מספר מועמדים שהם מטפלים סיעודיים מוסמכים. לאחר בחירת המטפל המתאים מתחילים בדרך חדשה – דרך של הסתגלות והכרות עם המטפל הסיעודי. זהו השלב שבו ניתן לנשום לרווחה ולדעת שבן המשפחה שלכם נמצא בידיים הטובות ביותר.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *