ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » אחות לקשיש בבית: על חשיבות הקשר בין הקשיש למטפל

אחות לקשיש בבית: על חשיבות הקשר בין הקשיש למטפל

  • by

קשישים הם האוכלוסייה הפגיעה ביותר בחברה. הסיבה לכך היא שהם נמצאים בסיכון גבוה יותר לניצול והם זקוקים לטיפול יומיומי. על כן יש ביקוש הולך וגובר לשירותי אחיות ו/או מטפלים בכל מקום בארץ. ממחקרים שנערכו בנושא נמצא כי אחד מכל חמישה אנשים מעל גיל 65 זקוק לשירות של אחות לקשיש בבית. נתון זה צפוי לגדול באופן משמעותי מכיוון שמספר הקשישים צפוי לעלות ב-80% בשנת 2030. בנוסף, האוכלוסייה הולכת וקטנה. המשמעות של נתון זה היא שיש יותר קשישים הזקוקים לתמיכה.

אחות לקשיש בבית – כאשר בני המשפחה מתקשים להעניק טיפול מתאים

זאת ועוד, במציאות המאתגרת שאנו חווים בימים אלה, בני המשפחה של הקשישים אינם מסוגלים לתמוך בהם. הכוונה היא שחשוב מאוד לטפל בקשישים בכל שעות היממה. אולם בני המשפחה גם ככה צריכים להתמודד עם הטיפול במשפחתם המצומצמת. מכאן, שהפתרון  הטוב ביותר הוא לדאוג לשירותי אחיות ומטפלים צמוד ואחראי. וכך הם אלה שמספקים את העזרה, התמיכה והטיפול הנדרשים במסירות רבה.

חשיבות הקשר האנושי בין הקשיש למטפל

אין ספק כי לאחיות ולמטפלים תפקיד חשוב בטיפול בקשישים. העובדים אחראים לבטיחותם, לבריאותם, לאושרם ולרווחתם. הם צריכים להיות סבלניים ובקיאים לגבי מצבים רפואיים שונים הקשורים לגיל השלישי. כמו כן, אחיות ומטפלים עליהם לספק תמיכה רגשית כל העת למטופליהם. עליהם גם לגלות אמפתיה ולשמור על מטופליהם שיהיו מעורבים בפעילויות מהנות עבורם. כמו כן, עליהם ללמד את הקשישים תפעול יומיומי של מכשירים ביתיים נפוצים (למשל, תנור או מכונת כביסה).

קשר בין הקשיש למטפל

עם זאת, הדבר הכי חשוב הוא שיהיה קשר אישי עמוק וכנה בין הקשיש למטפלים. ודבר זה נוצר ברגע המפגש הראשוני שלהם יחד ויישאר שם לנצח חשיבות הקשר האנושי בין הקשיש למטפל הנה הראשונה במעלה. בני המשפחה יכולים להבחין בכך מיד, על פי מצב רוחו של הקשיש. בנוסף, ניתן לראות אם האחיות והמטפלים משתפים אתכם בכל דבר שנוגע אליו. או האם הם פתוחים וכנים אתכם ומגיעים לעבודה שמחים בעצמם. הקשר האנושי ישפיע מאוד על אריכות ימיו של הקשיש ויסיר מכם דאגה. 

כיצד ניתן לבחון את הקשר האנושי בין הקשישים למטפלים שלהם?

  • יש לבדוק המלצות קודמות ממשפחות שבהם המטפלים עבדו.
  • וודאו מהי יכולות השיחה וההכלה של המטפלים.
  • כדי לבחון אם הצרכים הנפשיים של הקשיש מסופקים.
  • גלו אם שתחושת הבדידות של הקשיש נעלמת מחייו. 
  • עליכם ליצור קשר אישי עם המטפלים ולהרגיש בעצמכם את האנרגיה בחדר.

לסיכום, מטפלים ואחיות מוכרחים לטפל גם בצרכים הנפשיים של הקשיש יחד עם צרכיו הפיזיים. אם לא כן, הם אינם מבצעים את עבודתם כנדרש ויש לשקול להחליפם. שכן, הקשר האנושי בין הקשיש למטפלים חיוני לרווחתם. כאשר מזמינים אחות לקשיש בבית יש לזכורהמטפלים נדרשים לעזור לקשיש בצרכיו האישיים ולספק לו תחושת נוחות. טיפול בקשיש הוא עולם שלם של אהבה ונתינה שאיננה נמדדת רק בכסף. על כן, הקשר האנושי הוא, בסופו של דבר, הקובע את אורח ואורך חייו של הקשיש.