ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » חשיבות האינטראקציה האנושית בטיפול בקשישים

חשיבות האינטראקציה האנושית בטיפול בקשישים

האדם הוא יצור חברתי שזקוק לקהילה ולתמיכה כדי להתקיים. הוא זקוק לקשר אנושי, לשיחה, לחיבוק ולמגע כדי להיות שמח ומאושר.

לצד הסיוע הרפואי והעזרה הפרקטית בבית, זקוקים קשישים לאינטראקציה אנושית גם בגיל ובזמן שבו הם כבר אינם יוצאים מהבית או ממעטים בכך. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות הראו קשר ישיר בין טיפול בקשישים ובין אינטראקציה אנושית ראוייה ומתאימה. 

האינטראקציה האנושית בטיפול בקשישים

פרק חיים שלם אחרי הפרישה

ה-OECD בדק ומצא שאוכלוסיית הקשישים מעל גיל 80 שעדיין חיים ופעילים היא כ-4% מהאוכלוסיה ועד שנת 2050 היא צפויה להיות כ-10% מהאוכלוסייה. הטכנולוגיה והמחקר הרפואי, גיל הפרישה הנמוך מול מספר השנים שאנחנו חיים והטיפול המסור שמקבלים קשישים בארצות מפותחות מביאים לכך שגיל הפנסיה לא מסמל שום דבר למעט הפסקת התעסוקה הקבועה. יש פרק חיים שלם שמגיע אחרי הפנסיה וקשישים רבים מנצלים דווקא את התקופה הזו כדי ליצור קשרים חברתיים, לצאת, לבלות ולהנות מהחיים.

קשישים רבים שמגיעים לגיל 80 ומעלה זקוקים לסיוע סיעודי בבית, אך הסיוע הזה אין פירושו שהחיים נגמרים. מסגרות חברתיות רבות תומכות בקשישים סיעודיים ומאפשרות להם לצאת מהבית ולהנות מחיי חברה עשירים. אלו מספקים תועלת רבה במהלך הטיפול בקשיש. מחקרים הראו שקשישים סיעודיים מתגברים על קשיים ועל תחושות כמו דיכאון, מתח וחרדה בזכות אינטארקציה אנושית טובה.

לעומת זאת קשישים שסובלים מבדידות הופכים חולים ומדוכאים יותר. הם סובלים ממחלות פיזיות לצד מחלות נפשיות ובעיות רגשיות קשות. הבדידות מובילה להידרדרות כללית במצבם.

קשר איכותי וטוב עם המטפל תורם לאיכות הטיפול

אחת הדרכים לשלב אינטארקציה אנושית בחייו של קשיש, הוא באמצעות טיפול סיעודי קבוע.
מטפל סיעודי לא רק מסייע בטיפול היומיומי בקשיש ובמתן שירותים רפואיים שונים, אלא גם נמצא שם לשיחה, לעידוד וליצירת אינטארקציה אנושית. מסיבה זו חשוב מאד להשקיע בבחירת מטפלת סיעודית מקצועית שיכול לתרום גם בנושא הזה ולעזור לקשיש לשמור על ראש צלול ולהימנע מבדידות.

מטפל סיעודי יכול גם לקחת את הקשיש לטיולים, להתלוות אליו לפעילויות במסגרת של בית אבות, דיור מוגן או מעון יום לקשישים ולהיות הכוח המניע מאחורי הקשיש מבחינה חברתית. הצעדים האלו יעזרו לקשיש לשמור על אינטארקציה אישית עם בני גילו ובכלל.

טכנולוגיה חברתית עוזרת – אבל לא מחליפה

קשישים רבים יודעים להשתמש במחשב, לפתוח את האינטרנט ואפילו בעלי פרופיל בפייסבוק וכתובת מייל משלהם. קורסים רבים מלמדים קשישים להשתמש במחשב ולנצל אותו בין היתר גם לאינטארקציה עם העולם מחוץ לגבולות הבית.

מחקרים הראו שלמרות האפשרויות הטכנולוגיות הרבות שמציע העולם הממוחשב, משיחות וידאו עם נכדים רחוקים ועד לקהילות חברתיות אינטרנטיות לגיל הזהב, עדיין האינטראקציה האנושית המיידית, זו שכוללת שיחה ווקאלית, חיבוק או לחיצת יד, פנייה בעת צרה או מועקה וכדומה חשובה מאד לרווחתו של הקשיש.

בעולם חברתי טכנולוגי שבו קשישים רבים לוקחים חלק, עדיין יש משמעות לשיחה ולמגע ואלו תורמים מאד לבריאותו של הקשיש, הפיזית והנפשית.

האינטראקציה האנושית היא ללא כל ספק חלק חשוב מהחיים של כולנו, בכל גיל ובכל מצב בריאותי. בין אם אנחנו בני 16 או בני 90.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *