ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » 5 מיתוסים על טיפול בקשישים שחשוב לנו להפריך

5 מיתוסים על טיפול בקשישים שחשוב לנו להפריך

כשמשפחה מגיעה אלינו לפגישה כדי לבחון האם הגיע הזמן להעסיק מטפלת סיעודית היא מגיעה עם המון שאלות ובין היתר עם סיפורים ומיתוסים ששמעו בני המשפחה בעבר. החלטנו להפריך כמה מהמיתוסים שאנחנו שומעים שוב ושוב על טיפול בקשישים והעסקת מטפלים סיעודיים.

עדיף לחכות עד שאי אפשר לטפל לבד

לא, ממש לא כדאי לחכות. לפעמים קשה לנו להבין שהגיע הזמן להכניס הביתה מישהו מקצועי שיטפל באבא או באמא, בסבא או בסבתא. הסימן הראשון שהגיע הזמן הוא ששגרת היום הופכת מטלטלת ובעייתית ושמרגישים שקשה לתמרן בין הכל. הסימן השני הוא כשאנחנו לא מצליחים לספק בצורה סדירה את הצרכים של בן המשפחה שזקוק לעזרה.
ברגע שנולד אחד מהקשיים האלו, כדאי ליצור קשר ולפנות להעסקת מטפלת סיעודית שתהיה שם במהלך היום והלילה כדי לעזור, לטפל ולהקל גם עליכם.

מיתוסים על טיפול בקשישים

המטפלים הסיעודיים בארץ ללא הכשרה

זה לא נכון באופן גורף. מטפלים סיעודיים רבים מגיעים מרקע מקצועי של סיעוד. הם לומדים בארצות המקור שלהם או בארץ, הם עוברים קורסים והכשרות ולעיתים מגיעים אחרי שנים של טיפול סיעודי בפועל – ולאחר שצברו ניסיון ביומיום ובשטח. חשוב לבדוק את הרקע של כל מטפלת סיעודית שאתם שוקלים להעסיק, אבל לא כדאי לצאת מנקודת הנחה שהיא מגיעה ללא ידע מוקדם.

ביטוח לאומי לא יאשר עד שהמצב לא יהיה קשה מאד

לא נכון. יש דרגות שונות ואפשרויות סיוע שונות וביטוח לאומי בודק כל מקרה לגופו. נכון שיש כללים, חוקים ואף מבחנים שקובעים את רמת הקושי של הקשיש ואת חוסר המסוגלות שלו לדאוג לעצמו, והם אלו שמתווים את הבסיס להעסקת עובד סיעודי, אבל לא צריך לחכות עד שהמצב יהיה קשה מאד, אלא לפנות ולבדוק מה האופציות העומדות לרשותכם.

הכתובת היחידה היא ביטוח לאומי

לא נכון. זה ברור שלביטוח הלאומי יש סמכויות להחליט על תמיכה ועזרה לקשישים לפי המצב, אבל יש אפשרות להעסיק מטפלת סיעודית גם באופן פרטי ולא לחכות לאישור של ביטוח לאומי. במקרים רבים, ביטוח לאומי מאשר רק קצבת סיעוד חלקית, אך זוהי לא סיבה לוותר על העזרה הדרושה לקשיש.

אם המטפלת עוזבת – אין לנו פתרונות אחרים

ממש לא נכון. העבודה מול מטפלת סיעודית או כל עובד סיעודי אחר מעוגנת בחוזה מסודר ובו תנאי העסקה וגם סעיפים שקשורים לעזיבה, בין אם זו עזיבה ללא הודעה מראש או עזיבה לאחר התפטרות מסודרת או פיטורין. כשאחד המצבים האלו קורים, אנחנו שם כדי לעזור ולמצוא חלופות, לשבץ מטפלת סיעודית חדשה שתוכל למלא את התפקיד.

מטפלת סיעודית שמשובצת על ידי חברת סיעוד מקצועית ואמינה היא פתרון נפלא לעזרה לקשישים והיא מעניקה בטחון לכל בני המשפחה, שיודעים שהקשיש נמצא בידיים אחראיות ובטוחות.

 

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]