ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » 3 סימני אזהרה שסבתא צריכה שמירה סיעודית

3 סימני אזהרה שסבתא צריכה שמירה סיעודית

אנשים מבוגרים ובייחוד אנשים בגיל השלישי, עלולים לסבול ממגוון מצבים רפואיים המחייבים טיפול צמוד של מטפלת סיעודית במוקדם או במאוחר. אולם, בני המשפחה הקרובה, דואגים ככל שיהיו, אינם בעלי הניסיון המתאים או הידע המספק כדי לזהות סימנים למצבים כאלה ולהקדים תרופה למכה. לכן, במאמר הבא תקבלו כמה סימני אזהרה בולטים שיעזרו לכם לדעת האם סבתא או סבא זקוקים לליווי צמוד וטיפול סיעודי.

לפני שנציג את הסימנים, חשוב לנו לציין כי גם אם לא כל הסימנים מופיעים בבת אחת או ברמה\תדירות גבוהה, עדיין חשוב לקחת את האדם המבוגר לבדיקה מוקדם ככל הניתן כדי לגלות מהי הסיבה לבעיה והאם צפויה הידרדרות במצב, עם ובלי קשר לטיפול הסיעודי.

השגחה סיעודית

התקפי חרדה חוזרים ונשנים

התקפי חרדה יכולים להיגרם ממגוון סיבות ובראשן, אובדן הביטחון האישי של הקשיש. מטבע הדברים, קשיש אשר כבר לא מרגיש בטוח בביתו כיוון שהוא מתקשה לבצע פעולות בסיסיות, מפחד ליפול (על התופעה הזו נסביר בהמשך) או מפחד להרגיש לא טוב בלי שיהיה מישהו זמין איתו בבית, יכול לסבול בקלות מהתקפי חרדה באופן תדיר. עד כמה שהתופעה היא הגיונית, חשוב לדעת כי התקפי חרדה יכולים להעיד גם על תחילתה של דמנציה, ולכן חשוב מאוד ללכת עם הסבתא או הסבא לבדיקה ייעודית. אגב, התקפי חרדה הן אחת הסיבות הבולטות לבריחת קשישים מהבית כשהם לבד אז קחו זאת בחשבון.

נפילות מרובות

נפילות יכולות להעיד גם הן על מגוון של בעיות, החל מהידרדרות היציבות של הקשיש, ועד לבלבול והידרדרות בתפיסת המרחב. אך בשונה מבעיות של התקפי חרדה למשל שאותן ניתן פעמים רבות לפתור על ידי תרופות להרגעה, את עניין הנפילות קשה מאוד לפתור לחלוטין מכיוון שמדובר בסימפטום לתופעות אחרות. על כל פנים, מדובר בתופעה מסוכנת שיכולה לסכן את בריאותו וחייו של האדם ולכן, אם סבא או סבתא החלו ליפול בתדירות גבוהה, חשוב לקחת אותם בדחיפות לבדיקה ולדאוג במהירות ליצור קשר עם יד לאחיות להתאמת מטפלת או מטפל סיעודי להשגחה צמודה.

חוסר שליטה בסוגרים

חוסר שליטה בסוגרים יכול להופיע במגוון רמות, החל מבריחת שתן קלה המאפיינת נשים רבות גם בגילאים צעירים יחסית ועד לחוסר שליטה בסוגרים ברמה גבוהה המתבטאת בצורך של לבישת טיטול. מעבר לחוסר הנעימות שבדבר, ייתכן ומדובר בשחיקה של אזור מסוים בקליפת המוח שאחראי בין השאר, על השליטה בסוגרים. במידה וזוהי הסיבה לתופעה, קחו בחשבון שתצטרכו לפנות לחברת סיעוד לשם קבלת סיוע והשגחה צמודה לסבא או לסבתא.

מזמינים אתכם ליצור קשר ולשמוע אודות פתרונות הסיעוד שנוכל להציע

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]