כולנו יודעים שבסופו של דבר התפקידים מתחלפים. ההורים שלנו מתבגרים והופכים לקשישים, מי שטיפלו בנו בילדותינו הופכים להיות אלו שזקוקים לעזרה ולסיוע. כאשר הם הופכים סיעודיים אחריות הטיפול עוברת אלינו, אנחנו צריכים לדאוג לרווחתם, לוודא שהם בסדר ומקבלים את העזרה הרפואית והסיעודית הדרושה להם.

לעיתים קרובות האחריות נופלת על אדם אחד, שהוא המטפל העיקרי שצריך לדאוג לרווחת הקשיש. זוהי מטלה לא פשוטה, שמעורבים בה קשיים מצד אחד ורגשות רבים מצד שני. הטיפול בקשיש מתווסף לרוב למטלות נוספות, עבודה, ילדים, שגרה וכדומה.

הקשיים של מטפל עיקרי – אישיים, משפחתיים ורגשיים

יש לא מעט קשיים שמלווים את התמודדותו של המטפל העיקרי עם הטיפול בקשיש הקרוב אליו. זוהי כנראה הסיבה שרבים נעזרים באפשרויות שונות של טיפול סיעודי לצד הטיפול האישי בקרוב להם. הקשיים לא חייבים להיות פיזיים או כספיים, אלא דווקא אישיים ורגשיים.

רבים מהקשיים קשורים לסוג היחסים בין הקשיש למטפל העיקרי שלו. כך למשל בת שעד כה ראתה את אביה במלוא כוחו, עצמאי וחזק, תיאלץ לסייע לו להתקלח או להתלבש, שתי סיטואציות אינטימיות יחסית שהופכות את המצב לקשה מבחינה רגשית.

בנוסף, מטפל עיקרי שהוא לרוב הבן או הבת, הנכד או הנכדה או קרוב מדרגה שנייה לכל היותר, צריך לראות את הקשיש מתקשה לבצע מטלות פשוטות, מה שיכול להשפיע על מצב הרוח ועל המצב הנפשי.
ההסתגלות היא לא רק של הקשיש, אלא גם של המטפל העיקרי שהאחריות מוטלת כעת עליו. מתוך המצב הזה מתעוררים קשיים אישיים רבים. לצד קשיים רגשיים, משפחתיים ואישיים מתעוררים גם קשיים פרקטיים.
קשיים פרקטיים באים לידי ביטוי בצורך להוסיף לשגרת היום העמוסה גם ככה מטלות הקשורות לטיפול בקשיש.

דרכי ההתמודדות המומלצים

סיוע של מטפל סיעודי

הדרך הטובה ביותר לחסוך חלק מהקשיים שבטיפול בקשיש היא להיעזר במטפל סיעודי. טיפול סיעודי צמוד יאפשר מרווח נשימה. המטפל מעניק טיפול סיעודי שכולל עזרה במקלחות, בהלבשה, באכילה וכדומה. המטפל העיקרי יכול להתרכז בטיפול בבירוקרטיה, בביקור חשוב אצל הקשיש ובילוי זמן איכות דרוש וחשוב מאד. טיפול סיעודי יכול להיות יומי, כלומר המטפל מגיע בבוקר ועוזב בערב כאשר הקשיש הולך לישון, אך ברוב המקרים מדובר במטפל סיעודי שמגיע לשהות עם הקשיש באופן קבוע. 

סיוע של מטפל סיעודי

אחות פרטית למספר שעות בכל יום

דרך נוספת להקל על הנושא היא לשכור אחות פרטית. אחות פרטית יכולה להגיע מדי יום, או מספר פעמים בשבוע ולבדוק את מצב הקשיש, לסייע לו בבעיות שונות ולהיות אוזן קשבת לשאלות והתייעצויות. אחות סיעודית פרטית יכולה גם לסייע לקשיש במטלות פיזיות שונות שבהן הוא מתקשה.

תורנויות משפחתיות

על אף שהמטפל העיקרי לוקח עליו את רוב האחריות, חשוב שיהיה לו גב תומך. כדאי להיעזר בבני המשפחה האחרים ואפילו לנהל לוח תורנויות שבועי שבו כל אחד תורם מזמנו לטיפול בקשיש.

לייעוץ והכוונה ללא עלות חייגו עכשיו 077-9966307

לייעוץ והכוונה חינם לחצו להתקשרות
אלגנט וורדפרס - קידום אתרים