ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » עזרה סיעודית בבית להתמודדות עם הפרעות בליעה ואכילה בגיל זקנה

עזרה סיעודית בבית להתמודדות עם הפרעות בליעה ואכילה בגיל זקנה

קיימות סיבות רבות שיכולות להצריך עזרה סיעודית בבית. אחת מהן, היא מצב בו הקשיש מתמודד עם קשיים זמניים או קבועים באכילה, בליעה וכדומה.

ככלל, כחלק מהיחלשות הגוף הכללית המאפיינת את גיל הזקנה, יכולה להיגרם גם הפרעה בבליעה אשר מתרחשת כתוצאה ממחלות מסוימות או ליקויים, כגון אירוע מוחי, דמנציה, חבלות באזור הלסת או הצוואר, מחלות גרון ועוד.

ממה יכולות להיגרם הפרעות אכילה בגיל זקנה?

חשוב לדעת כי עבור תהליך הלעיסה והבליעה, עובדים בגופנו מספר שרירים, איברים ומנגנונים שאולי אנו לא שמים לב אליהם בחיי היומיום, אך וודאי שהם קיימים ולכן הם עלולים להיפגע חלילה בעת גיל הזקנה, בין אם מדובר בפגיעה נקודתית, כגון קושי בבליעה כתוצאה ממחלות גרון, או איבוד יכולת הלעיסה המלאה והעצמאית כתוצאה מהיחלשות שרירים, דמנציה וכד'.

בנוסף, מצב שכיח יחסית הקשור לנושא, הוא איבוד היכולת של הקשיש לארגן לעצמו את המזון באופן בו יוכל להגיש אותו בבטחה אל הפה. קשישים לעיתים מאבדים את היכולת הבסיסית להחזיק כוס מים ללא סכנת נפילה, מאבדים את היכולת לחתוך כראוי את המזון המוגש להם או מאבדים את היכולת לבלוע את המזון בשלמותו מבלי שחלקו יכנס בטעות לקנה הנשימה.

התמודדות עם הפרעות אכילה בגיל זקנה

מהם התסמינים של הפרעות האכילה אצל קשישים?

בייחוד כאשר לקשיש אין עזרה סיעודית בבית או לכל הפחות אדם צמוד שיכול להעיד על בריאותו, חשוב לשים לב לכמה תסמינים חוזרים ונשנים שיכולים להעיד על התופעה. התסמין שיכול להעיד על המצב המסוכן בו מזון נכנס לקנה הנשימה, או ליקוי בפעילות הגרון והלוע הוא הפרעות בדיבור או בקול בעת האכילה, שיעול בזמן האכילה עם תחושה של ליחה מוגברת ואף מחלות נשימתיות חוזרות ונשנות. במקרה כזה, יש צורך לקחת את הקשיש לבדיקה מיוחדת למציאת שאריות מזון בריאות. סימנים אחרים הם אכילה לא בקצב הרגיל, אי סיום של המזון ללא סיבה ברורה ואף קושי נראה בפעילות הגרון בעת האכילה.

דרכי הטיפול ועזרה סיעודית בבית

כפי שבטח הבנתם, הטיפול הדחוף ביותר שצריך להגיש לקשיש הסובל מבעיות בבליעה ואכילה הוא טיפול סיעודי רפואי. במקרים מסוימים, רופא יחליט על מתן תרופות מסוימות להגנה על הושט או קנה הנשימה אם קיימת מחלה באזור. בנוסף, ניתן לבצע עם הקשיש פעולות מסוימות לחיזוק השרירים וכן, להאכיל אותו תוך כדי מיקומו בזוויות מסוימות. כמו כן, חשוב להבין שייתכן והקשיש יצטרך מעתה והלאה השגחה צמודה ועזרה סיעודית בבית עבור נושא המעקב, הכנת האוכל המתאים ולעיתים אף האכלתו ממש, כשאר הקשיש מאבד את היכולת לאכול באופן עצמאי.

יד לאחיות חברת סיעוד שתוכל לסייע בפתרון המתאים, צרו קשר לפרטים וייעוץ אישי

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *