ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » רפורמת הסיעוד: מי נשאר בחוץ וכיצד חברת סיעוד פרטית תעזור

רפורמת הסיעוד: מי נשאר בחוץ וכיצד חברת סיעוד פרטית תעזור

אם אתם חוששים שבן משפחתכם הקשיש "נשאר בחוץ" בכל הקשור לרפורמת הסיעוד החדשה, קראו כיצד חברת סיעוד פרטית הנבחרת בקפידה תוכל לסייע לכם!

תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה בעולם המערבי ולכן זה לא מפתיע שאחוז הולך וגובר של קשישים באוכלוסייה זקוקים לעזרה סיעודית בבית. לאחר רפורמת הסיעוד האחרונה, חלק מן הקשישים בישראל לא יוכלו להמיר עוד את הגמלה מביטוח לאומי לשעות סיוע, עניין שמחייב אותם ובני משפחותיהם למצוא פתרון אצל חברות הסיעוד הפרטיות.

רפורמת הסיעוד

מהי רפורמת הסיעוד ומהם עיקריה?

הרפורמה האחרונה כוללת שני שינויים עיקריים בכל הקשור להטבות שמקבלים קשישים מהמדינה: א. קשישים שעל פי ביטוח לאומי נמצאים בדרגת סיעוד נמוכה (רמה 1), יקבלו גמלה חודשית שתעלה ל-1,200 ₪, אך לא יקבלו שעות טיפול בבית כפי שהיו מקבלים עד עכשיו ויוכלו להמיר את התשלום בשירותים שונים בקהילה, כגון זכות ל-4.5 שעות במרכזי יום, שירותי כביסה או אב בית. ב. קשישים הנמצאים ברמת סיעוד גבוהה (רמה 6) יקבלו גמלה של 5,200 ₪ בחודש. חשוב לציין כי קשישים אלו יוכלו להמיר את גמלת הסיעוד בעזרה סיעודית בבית. באשר לשאר רמות הזכאות, משפחות יוכלו להמשיך ולבחור בשעות טיפול בבית.

במילים אחרות, רק עבור קשישים שיוגדרו ברמה 1 מטעם ביטוח לאומי, תתקיים ברירת המחדל של התשלום החודשי.

מקומן של חברות סיעוד פרטיות

קשישים רבים שהוגדרו ברמה סיעודית 1 ומשפחותיהם, מוחים ובצדק על חוסר השעות בסיוע בבית שהחל מן הרפורמה, קשישים כאלה לא יכולים לקבל, בעיקר משום שגם קשישים שלכאורה נמצאים ברמה סיעודית נמוכה מאוד, עדיין זקוקים לסיוע בפעולות בסיסיות רבות, כגון: ביצוע קניות, ארגון תרופות, ניקיון הבית ועוד.

קשישים שיזדקקו לסיוע כזה, עדיין יעדיפו להשכיר מטפלת סיעודית, גם לשעות מעטות ביום\בשבוע, כדי שיוכלו לקבל את העזרה הנחוצה להם, אולם, בחירת מטפלת סיעודית אינה תמיד פשוטה, כל שכן כשעל משפחת הקשיש מוטלת האחריות למצוא עבורו מטפלת מוסמכת וכמובן, כזו שתהיה לה כימיה עם הקשיש.

כיצד בוחרים חברת סיעוד פרטית?

חשוב שאותן משפחות שיצטרכו למצוא פתרון הולם לבן משפחתם הקשיש, יבחרו במטפלת סיעודית המגיעה מחברה המתמחה במתן שירותים כאלה בלבד, כולל ההכשרה המתאימה, הגב מצד החברות עצמן, וכן, מחברה המציעה מגוון סוגי סיוע. ייתכנו למשל מצבים, הם משפחות יעדיפו לשכור אחות לילה בלבד, או מטפלת לשעות הערב (מה שלא תמיד היה מתאפשר על ידי מתן השעות מטעם ביטוח לאומי).

לסיכום, הרפורמה אולי אינה מושלמת עבור קשישים שהוגדרו ברמה נמוכה, אך אין ספק כי עדיף לנצל את הכסף בחוכמה ולבחור עבור הקשיש עזרה סיעודית בבית מחברת סיעוד פרטית טובה ומיומנת כיד לאחיות.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *