ראשי » מרכז המידע של יד לאחיות » 4 פעילויות מומלצות לשיקום בתנועה

4 פעילויות מומלצות לשיקום בתנועה

השיקום הפיזי לאחר ניתוח או טיפול רפואי משמעותי הוא חלק חשוב מתוך מספר חלקים מהם מורכבת התאוששות. בין היתר היכולת לחזור ולבצע פעולות שגרתיות, התאוששות נפשית ורגשית ולעיתים פשוט חזרה לשגרה. לצד טיפול סיעודי לאחר ניתוח מומלץ לעבוד עם מומחה לשיקום בתנועה.

ישנן אינספור שיטות לשיקום בתנועה, מפיזיותרפיה ועד לתרפיה במחול. אז אילו פעילויות ספורטיביות מומלצות כדי לעודד את שיקום הגוף?

שיקום בתנועה

פיזיותרפיה

השיקום הקלאסי נעשה לרוב באמצעות פיזיותרפיסט, שעוזר למנותח לחזור לפעילות תקינה. שיקום זה יכול להתפרש על פני כמה ימים, שבועות ולעיתים חודשים, בהתאם למצב הרפואי והפיזי של המטופל. לצד טיפולה של המטפלת הסיעודית שדואגת לרווחתו של המטופל, חשוב להקפיד על שגרת טיפולים קבועה באמצעות פיזיותרפיה כדי להגיע לתוצאות טובות.

ישנן שיטות רבות של פיזיותרפיה שמותאמות למצבים שונים. חשוב מאד להיעזר במומחה בעל ניסיון בתחום הרפואי הרלוונטי ולבנות תוכנית טיפולים מתאימה לטווח ארוך.

שיקום באמצעות פלדנקרייז

קשישים רבים נעזרים בפעילות גופנית שנקראת פלדנקרייז. השיטה הותיקה היא פעילות גופנית לכל דבר, הנעשית בקצב איטי ומחזקת את השרירים והעצמות. באמצעות פעילות גופנית קבועה שכזו יכול קשיש שעבר תהליך רפואי לחזק את הגוף, לחזור לתנועה באופן מדורג ולהנות לבסוף מתחושה בריאה וטובה יותר.

פלדנקרייז מצוין לא רק בתוך ספורט לשיקום אלא גם בתור פעילות גופנית קבועה עבור קשישים שרוצים להישאר פעילים ולהתמיד בספורט.

שיקום באמצעות תרפיה בתנועה

תרפיה באמנות היא שיטה שמסייעת במגוון רחב של תחומים. כשמדובר על שיקום לאחר טיפול רפואי, היא יכולה לסייע להחזיר את הגמישות ואת מרחב התנועה לגוף, לעודד עבודה על שיווי משקל ולחזק את השרירים. תרפיה בתנועה לא רק עובדת על היכולות הפיזיות של המטופל, אלא גם מחזקת אותו מבחינה נפשית, כשהיא נותנת לו בטחון לחזור ולעבוד עם הגוף.

תרפיה בתנועה מתאימה לכל הגילאים ויכולה להיעשות במסגרת קבוצתית או במסגרת אישית, בהתאם למה שכל מטפל מציע.

הליכה איטית

הליכה יכולה לעזור בהחזרת שיווי המשקל ובהכנסת הגוף לכושר. ההליכה מחזקת את שרירי הרגליים, תורמת לאיזון ולחילוף חומרים מהיר יותר בגוף ועוזרת לגוף לשרוף קלוריות מיותרות. הליכה היא פעילות גופנית שאפשר לבצע גם בליווי של טיפול סיעודי, כאשר המטפל יכול להכניס את ההליכה לשגרת היומיום של המטופל ולסייע לו לצאת להליכות קבועות.

כשמדובר בשיקום לאחר טיפול רפואי ארוך, השיקום חייב לכלול גם התייחסות להבט הפיזי. להליכה, לישיבה, ליציבות ולשאר הפעולות הפשוטות שאותו מטופל ביצע בעבר. פעילות גופנית מתונה המתאימה למצב הרפואי של המטופל יכולה בהחלט לשפר את מצבו ואת איכות חייו.

[banner ]זמינים עבורכם 24 שעות ביממה – 077-7296023[/banner]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *